Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29951 miejsce

Kolejowe urodziny w Jaworznie

W sobotę minęło 160 lat od kiedy z dworca Jaworzno-Szczakowa odjechał pierwszy pociąg. Z tej okazji na stacji kolejowej odbyły się okolicznościowe uroczystości, a mieszkańcy mogli odwiedzić ościenne miasta w pociągach w stylu retro.

Retro pociąg wjeżdża na stację Jaworzno-Szczakowa. / Fot. Marek IwaniszynTrzy pociągi w stylu retro przybyły na dworzec Jaworzno-Szczakowa tuż po godzinie 14. Pierwszy z nich przybył z Krakowa, drugi z Sosnowca, a trzeci z Katowic. W każdym z nich znalazło się wielu fanów parowozów i kolei, którzy chętnie zjawili się tego popołudnia w Jaworznie.

Na stacji już czekali zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło prezydenta miasta - Pawła Silberta, posła na Sejm - Wojciecha Saługi, europosła i byłego premiera profesora Jerzego Buzka, przedstawicieli rady miejskiej w osobach przewodniczącego Janusza Ciołczyka oraz jego zastępcy Tadeusza Kaczmarka oraz mieszkańców miasta. By wszyscy mogli poczuć klimat tamtych lat młodzi ludzie ubrani byli w XIX-wieczne stroje. Buchająca z kominów para oraz przeraźliwy pisk jeszcze bardziej wzmagały poczucie, że wszyscy cofnęli się w czasie.

Zaproszeni goście. / Fot. Marek IwaniszynPoczty sztandarowe. / Fot. Marek Iwaniszyn Każdy z przybyłych mógł tego dnia zwiedzić wagony, jakimi kiedyś podróżowali pasażerowie kolei. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabytkowa lokomotywa, w której ze względu na wysoką temperaturę trudno było długo wytrzymać. – Pociąg jest w stanie rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę jadąc przodem, a do 50 jadąc tyłem – powiedział Wiadomościom24.pl maszynista retro pociągu, który przybył z Katowic.

Kiedy wszyscy zwiedzili już pociągi mogli udać się przed dworzec, gdzie trwały oficjalne uroczystości rocznicowe. – Przyjazd pierwszego pociągu w 1847 roku to była historyczna chwila, dająca początek rozwojowi leżącej na styku trzech zaborów Szczakowej, która była ostatnim przystankiem w Galicji na granicy z zaborami pruskim i rosyjskim – podkreślał Jan Iwański, dyrektor Zakładu Przewozów Towarowych w Jaworznie-Szczakowej.

Kolejarze składają kwiaty pod pomnikiem pomordowanych kolegów po fachu w czasie II wojny światowej. / Fot. Marek IwaniszynSpecjalnie na tą okazje przygotowano kolejowe berła. – W czasach gdy nie było jeszcze elektroniki, aby pociąg wraz z całym składem mógł ruszyć, maszynista musiał od zawiadowcy stacji otrzymać berło. Był to dla niego znak, że tor jest wolny. Dopiero z takim berłem mógł ruszyć w drogę. Berło zakładało się na lewe ramię – tłumaczył jeden z kolejarzy. Zostały one wręczone prezydentowi Jaworzna - Pawłowi Silbertowi, prezydentowi Mysłowic - Grzegorzowi Osyrze oraz przedstawicielowi władz Sosnowca.

Zawory i liczniki, czyli centrum dowodzenia w lokomotywie. / Fot. Marek IwaniszynGłównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej i złożenie kwiatów przy pomniku pomordowanych kolejarzy. Symboliczne 160 balonów wypuścił w powietrze Jerzy Buzek. – Kolej dała rozwój temu miastu. Teraz kolej - czego jej życzę - ponownie ma przed sobą czas rozwoju i dobrą przyszłość – mówił były premier.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się festyn. Dla zgromadzonych zagrała orkiestra dęta, a w dworcowym holu można było obejrzeć okolicznościowe wystawy. Pokaz swojej sprawności fizycznej zaprezentowała Służba Ochrony Kolei, a obyczaje łagodził występ mażoretek z Karviny, partnerskiego miasta Jaworzna. Festyn zakończy koncert zespołu Whiskey River. Każdy mógł również zaopatrzyć się w stempel pocztowy, broszurkę i pamiątkowy medal, które wydano specjalnie na tą okazję.

***

Jerzy Buzek wraz z innymi gośćmi cierpliwie czekał na przybycie parowozów. / Fot. Marek IwaniszynDworzec - wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi dla pracowników kolei - wybudowano w Szczakowej w latach 1846-1847. Jego otwarcie nastąpiło dokładnie 160 lat temu - 13 października 1847 roku. Tego dnia o godzinie 9.30 ruszył z Krakowa pierwszy w historii tego połączenia pociąg, a parowóz, który go obsługiwał nosił nazwę "Kraków". Linię kolei żelaznej z Krakowa do Mysłowic nazwano "CK Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda". Przyczyniła się ona do rozbudowy miasta Szczakowa (dzisiaj jedna z dzielnic Jaworzna). Stacja stała się także ważnym punktem na kolejowej mapie Europy.

Obejrzyj fotogalerię z uroczystości

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marek, tradycyjnie rewelacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Total materiał!
Ech, będę żałować

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie no - kolejarze już chyba kończą świętowanie. Ja też. Chociaż ten jedyny w swoim rodzaju dźwięk jaki wydaje taki parowóz dalej mam w uszach...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

widzę kolejarze z Jaworzna ciągle świętują:) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) widzisz Marek :-) jednak opłaca się pisać lokalnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za lokalny patriotyzm i dobry art

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.