Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17053 miejsce

Kolejowy bałagan czy walka konkurencyjna kosztem klientów?

Po tygodniowym pobycie w Międzyzdrojach nadszedł czas powrotu do Szczecina. Planowaliśmy wieczorny powrót 24 czerwca, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę zdecydowaliśmy się wrócić pociągiem Przewozów Regionalnych.

Wykupiliśmy bilety w dobrej cenie za 14 zł od osoby, odjazd z Międzyzdrojów 11:53 (ze Świnoujścia 11:40) i poszliśmy na peron. O godz. 11:48 podjechał pociąg TLK do Szczecina, więc niewiele się namyślając wsiedliśmy, podobnie zresztą jak setka osób oczekujących (peron opustoszał).

Dopiero podczas kontroli biletów okazało się, że wsiedliśmy do pociągu PKP Intercity (odjazd z Międzyzdrojów o 11:36) i właściwie jedziemy bez biletu. Konduktorka nie potrafiła nam wytłumaczyć dlaczego pociąg zaczynający trasę w Świnoujściu na 13-minutowej trasie do Międzyzdrojów zaliczył 12-minutowe opóźnienie i podjechał na stację w czasie odjazdu pociągu przewozów regionalnych.

Okazało się, że takich jak my jest prawie setka podróżnych, którym konduktorka zaproponowała wystawienie biletu na pociąg Intercity (w naszym wypadku na 3 osoby w cenie 80,5 zł (w tym 10 zł za wydanie biletu). Obiecała dokonać wpisu na bilet Przewozów Regionalnych, że nie został wykorzystany, abyśmy mogli otrzymać zwrot 85 proc. ceny biletu.

Wykupiliśmy, podobnie jak inni podróżujący, prawie dwukrotnie droższy bilet, pomstując na swoje roztargnienie podróżne, które kosztowało nas w sumie 86,8 zł). Ale przede wszystkim podróżni pomstowali na pociąg Intercity, który na 13 minutowej trasie robi 12 minutowe opóźnienie i przyjeżdża na stację o czasie pociągu Przewozów Regionalnych.

A może to nie jest przypadek, tylko specjalne działanie PKP Intercity, aby podebrać podróżnych Przewozom Regionalnym, może to bezpardonowa walka konkurencyjna. Szkoda, że dzieje się to kosztem zmęczonych podróżnych, którzy w ten sposób (podstawienie pociągu konkurencji o czasie przyjazdu Przewozów Regionalnych) są zmuszani do skorzystania z dwukrotnie droższej oferty przejazdu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Marcin Sobieniecki
  • Marcin Sobieniecki
  • 21.10.2011 02:45

Od lat państwo inwestuje śmieszne sumy w kolej (czytaj: infrastruktura+tabor+ludzie) więc Wielkie Państwo (które kupi bilet i myśli, że w pociągu rządzi i wymaga jak w restauracji czy hotelu) niech trochę zejdzie na ziemie i zrozumie, że:
1. Opóźnienia pociągów są rzeczą naturalną, występują w każdym systemie transportowym (nawet w Japonii, ale na kolejach tradycyjnych - nie mówię o Shinkansenach). Nie można wymagać od każdego pociągu planowego odjazdu ze stacji początkowej ponieważ jego wyjazd jest często uwarunkowany przyjazdem innego opóźnionego pociągu, bądź też interwencji Policji do lumpa lub awarią rozjazdu etc.
2. Jak zamawiam taxi to patrzę na koguta, żeby nie wsiąść przez przypadek do innej, droższej.
Przyznaję tylko rację odnośnie słabej informacji wizualnej na większości stacji w Polsce. Brak wyśiwetlaczy-pragotronów to bolączka ale skoro właścicielem terenu jest PLK, montować i konserwować ma je TKTelekom a obsługiwać przewoźnik to mamy to co mamy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację Pawle, o ile zgłosi się chęć zakupu biletu kierownikowi pociągu przy wsiadaniu, a nie dopiero przy kontroli biletów jak w opisanym przypadku...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jagoda
  • Jagoda
  • 26.06.2011 13:54

PKP Intercity wygląda chyba trochę inaczej niż zwykły regionalny. Nie zastanowiło Was to? Najmniejsze wątpliwości trzeba zawsze rozwiewać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiu tu sie mylisz co do mandatu jeśli zgłoszono ze się chce kupić bilet w pociągu u kierownika pociągu to konduktor musi go sprzedać osobie z pokwitowaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja do 36 lat nie wierzę PKP. Wychodzę na tym b.dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor doszukuje się teorii spiskowej i winy PKP zamiast przyznać się do własnego błędu. Sprawdziłem oba pociągi: pociąg Regio spółki Przewozy Regionalne kursuje ze Świnoujścia do Szczecina, zaś TLK spółki PKP Intercity jedzie ze Świnoujścia aż do Krakowa Płaszowa.

Na każdej stacji pociąg jest zapowiadany i w zapowiedzi podawana jest m.in. spółka, która jest operatorem pociągu. Dodatkowo na wagonach składu jest duże logo PKP Intercity lub Tanich Linii Kolejowych (TLK). Pasażer musi patrzeć do jakiego pociągu wsiada!!

Dlaczego pociągi jadą jeden po drugim? Zapewne dlatego, że tak "wolne" są tory na trasie do Krakowa... Dlaczego pociąg PKP Intercity jedzie przez pociągiem spółki Przewozy Regionalne? Bo pociąg Regio jedzie wolniej i dodatkowo zatrzymuje się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych. Gdyby jechały w odwrotnej kolejności pociąg Regio "zwalniałby" pociąg TLK.

Skąd opóźnienie? Może wynikać z tysiąca powodów - spóźnienie pociągu skomunikowanego, utrudnienia na torach czy awaria podzespołu składu... Zarówno konduktor jak i kierownik pociągu niewiele mogą w tej kwestii zrobić i nie muszą też znać przyczyny opóźnienia. Najbardziej zorientowany w tej kwestii był na pewno maszynista.

Autor powinien się cieszyć, że pracownik PKP Intercity zaproponował mu zakup biletu na pokładzie pociągu zamiast od razy wystawić mandat (ok. 300 zł za osobę). Wsiadając do pociągu należącego do spółki PKP Intercity podróżny powinien posiadać bilet na przejazd pociągiem tej spółki i klasy!!

Denerwuje mnie szukanie na siłę winy w spółkach PKP gdy to WYRAŹNIE pasażer popełnił błąd. To trochę jakby wsiąść do tramwaju w Gdańsku i skasować bilet z Krakowa i udawać, że to wina przewoźnika...

Doszukiwanie się celowego działania PKP Intercity jest wręcz śmieszne - to nie podstawówka. Spółki konkurują ze sobą, ale w granicach. Konkurują ofertą, ceną, standardem usług, a nie złośliwie spóźniają pociąg...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bałagan, a nie żadna konkurencja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.