Facebook Google+ Twitter

Kolejowy sukces na Pomorzu Zachodnim

PKP w województwie Zachodniopomorskiem notuje najwyższe dochody w kraju - informuje Gazeta Wyborcza.

 / Fot. Jacek KurekPociągi uruchamiane przez spółkę PKP Przewozy Regionalne w ciągu ostatnich miesięcy przewiozły prawie 30 procent pasażerów więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. W innych województwach wzrost wynosi znacznie mniej, bo najwyżej kilka procent.

Rzecznik Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych - Tadeusz Janowicz - mówi, że efektem tak dobrych wyników jest wzorowa współpraca kolejarzy z Urzędem Marszałkowskim, która odpowiada za komunikację w regionie, ceny i inwestycje.

W czym tkwi sukces kolei w Zachodniopomorskiem? Z pewnością dogodny rozkład jazdy pociągów kursujących na trasach dojazdowych do Szczecina, m.in. ze Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Gryfina, Kołobrzegu. Oprócz tego, jest ich nieco więcej niż w latach ubiegłych, a liczne składy są zestawione z nowoczesnych szynobusów bądź zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych, czyli niegdysiejszych "żółtków". Kolejarze i Urząd Marszałkowski nie zapomnieli również o mieszkańcach miejscowości, do których pociągi nie docierały przez ostatnie lata. W ten sposób już od roku na linii Stargard Szczeciński - Kalisz Pomorski jeździ autobus szynowy, wożący przyzwoite ilości osób dojeżdżających do szkoły lub pracy w Szczecinie i Stargardzie. Nieco wcześniej PKP umożliwiło też dojazd pociągiem do Darłowa. Linia jeszcze kilka lat temu była zamknięta dla ruchu pasażerskiego. Dziś natomiast cieszy się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza latem wśród turystów.

Przewozy Regionalne nie spoczywają na laurach. W planach są kolejne udogodnienia, jeszcze lepsze rozkłady. Ewenementem w polskiej kolei jest uruchamiany w każdy weekend pociąg osobowy ze Szczecina do Gryfina, który odjeżdża ze stacji początkowej o godzinie 3.20, przeznaczony dla "imprezowiczów" wracających do domów po zamknięciu szczecińskich klubów. Tego typu połączenie, 9 grudnia, zyska także Stargard Szczeciński. Pociąg wyruszy z dworca głównego o godzinie 3.05.

Świetlna przyszłość zachodniopomorskiej kolei opiera się przede wszystkim na unijnych funduszach. 55 mln euro spośród 900 mln, jakie ma otrzymać województwo, zostanie przeznaczone na nowy tabor, modernizację linii Goleniów - Kołobrzeg, zbudowanie toru do lotniska w Goleniowie i wyremontowanie linii na odcinku Wałcz - Kalisz Pomorski, co pozwoli na uruchomienie pociągów w pełnej relacji międzywojewódzkiej Szczecin - Piła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.