Facebook Google+ Twitter

Kolekcja dzieł sztuki Hitlera dostępna online

Niemieckie Muzeum Historyczne podjęło się zadania umieszczenia w internecie słynnej kolekcji z Linzu, która należała do wodza III Rzeszy. Fotografie dzieł, które Adolf Hitler kupił, dostał lub ukradł można oglądać na stronie placówki.

Zaginiony obraz Rafaela Santi ,,Portret młodzieńca" / Fot. Wikipedia/SantiGrabież dzieł sztuki naziści zapoczątkowali już przed II wojną światową. Kiedy faszystowscy żołnierze wkroczyli do Austrii 12 marca 1938 r., zajęli liczne zbiory należące do tamtejszych Żydów. Rabunek trwał aż do końca zmagań militarnych. Zawłaszczano dzieła sztuki z całej Europy, by Hitler mógł utworzyć w austriackim mieście Linz swoje muzeum, Muzeum Fuhrera. Specjalnym pełnomocnikiem Hitlera ds. muzeum był doktor Hans Posse, dbający o dostarczanie do placówki zbiorów. Do tworzonej kolekcji dostarczano rzeźby, arrasy, meble, obrazy oraz porcelanę.

Kolekcja Adolfa Hitlera ukryta została w kopalniach soli, gdzie miała bezpiecznie przeczekać wojenną zawieruchę. Alianci odkryli jednak precjoza i, tam gdzie było to możliwe, odesłali właścicielom. Część z liczącej 4 731 elementów kolekcji została nielegalnie sprzedana. Jednak wszystkie dzieła sztuki zostały przez Aliantów sfotografowane i skatalogowane, dzięki czemu powstało 50 tys. zdjęć. Część fotografii dostępna jest na stronie Niemieckiego Muzeum Historycznego.

Warto wspomnieć, że Polska również była miejscem rabunku dóbr kultury. Szacuje się, iż nadal do naszego kraju nie powróciło kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, m.in. "Portret młodzieńca" autorstwa Rafaela Santi. Oprócz zbiorów muzealnych zagrabiono także dzieła sztuki należące do prywatnych kolekcji. Dyrekcja Niemieckiego Muzeum Historycznego nadal nie jest w stanie ustalić właścicieli części dzieł. Kto wie, być może przeglądając kolekcję z Linzu, natrafimy na zaginione rodzinne skarby?

Źródło: http://www.spiegel.de/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

ciekawe. +. trzeba będzie przejrzeć..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.08.2008 18:44

No więc. "W faszyzmie włoskim kwestie dotyczące rasy są pomijane, natomiast w nazizmie stanowią ważną składową ideologii, zwłaszcza w postaci obsesyjnego antysemityzmu. Nazizm także próbował się osadzić w tradycji ludowej, co się nie udawało faszyzmowi. Różne także było podejście do przemocy i terroru - we Włoszech nie wprowadzono obozów zagłady, a sama liczba aresztowań na tle politycznym była o wiele mniejsza. Nazizm był antyreligijny, natomiast faszyzm szukał oparcia w Kościele. Faszyści podbijali kraje w imieniu agresywnego imperializmu, natomiast naziści pod hasłami obsesyjnego rasizmu."

Nie można jednego do drugiego mylić , cały niemiecki narodowy socjalizm opierał się na pseudoteoriach rasowych i "więcej miejsca do życia dla niemców "

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.08.2008 18:39

TO wszyscy faszystowscy na raz napadli (jak ty to mówisz, ja twierdzę inaczej , ja w sumie poddaję się widząc takich ludzi co twierdzą że np. Bush jest faszystą)
.
I proszę nie pouczaj mnie, jak sam nie potrafisz napisać (zgadzam się że źle napisałem )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze to ,,faszystowscy" a nie ,,Faszystowscy". Po drugie, termin ,,faszyzm" odnosi się nie tylko do włoskiego pierwowzoru, czyli systemu rządów Mussoliniego, ale także do innych pokrewnych systemów jak niemiecki nazizm, czy formy rządów w Hiszpanii Franco czy Portugalii Salazara. Użycie słowa ,,faszystowscy", nie jest więc błędem( quod vide ,,Słownik wyrazów obcych" W. Kopalińskiego lub Wikipedia).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.08.2008 18:16

Jacy Faszystowscy, autor się chwali swoją niewiedzą czy co ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. W wolnej chwili muszę zajrzeć na tę stronę. Plus za informację +

Komentarz został ukrytyrozwiń

liczącej 4 731 elementów kolekcji, jestem w szoku (+) za przybliżenie wiadomości o kolekcji, za źródło jeżeli ktoś chciałby wiedziec więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.