Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4727 miejsce

Kolekcjonowanie autografów piłkarzy uczy cierpliwości

Niewiele jest osób, których pasją jest zdobywanie autografów. Również niewiele osób wie, że po wysłaniu listu do ulubionego piłkarza, często udaje się otrzymać jego podpis. Kolekcjonowanie autografów, to jednak drogie hobby, wymagające sporo cierpliwości.

Świetnie znają piłkę nożną i jej historię, są pasjonatami tego sportu. Różnią się od zwykłych fanów tym, że wysyłają listy do swoich ulubieńców z prośbą o autograf. Często zdarza się, że piłkarz, bądź trener nie spełniają prośby. Cóż, ciężkie życie kolekcjonera...

Dlaczego autografy?

Autograf legendarnego trenera Kazimierza Górskiego. / Fot. zbiór Jarka ZającaDo kolekcjonowania autografów w dużej mierze skłoniło mnie zainteresowanie piłką nożną. Każdy kibic piłkarski ma ulubionych zawodników, których darzy sympatią. Zawsze chciałem spotkać na żywo gwiazdy, które oglądam w telewizji. Jest to jednak bardzo trudne zadanie, dlatego też postanowiłem zbierać ich podpisy. Dla mnie i pewnie dla innych kolekcjonerów również, otrzymanie autografu od danego gracza jest pewnego rodzaju kontaktem z nim – mówi Bartek, bardziej znany w kolekcjonerskim światku jako Machus. – Autografy piłkarzy od małego wzbudzały moje zainteresowanie. Dowiedziałem się, że można pisać listy do piłkarzy i tak zdobywać ich autografy. Postanowiłem spróbować – tak swoją przygodę z sygnaturami piłkarzy rozpoczął Jarek "Rob", kibic Liverpoolu. Opłaciło się. W swoim zbiorze posiada autografy takich gwiazd, jak Ronaldinho, Zinedine Zidane, Franz Beckenbauer.

Koszty

Każda pasja niesie ze sobą koszty. Kolekcjonowanie autografów piłkarskich nie jest tanim hobby. Znaczek na list zagraniczny (do Europy) kosztuje 2,40 zł. Koperty (dwie, jedna zwrotna), to wydatek około 0,35 zł. Do tego należy doliczyć koszt zdjęcia, które wysyła się swojemu wybrańcowi, żeby podpisał się na nim (ceny wahają się od 0,39 zł do 0,99 zł). Łącznie koszt wysłania listu wynosi ponad 3 zł. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że zawodnik może w ogóle nie odpisać. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak spróbować jeszcze raz, w późniejszym terminie. Ta pasja uczy cierpliwości. Czasem na odpis czeka się dwa tygodnie, innym razem dwa lata.

Niektórzy kolekcjonerzy postanowili rzucić swoją pasję, ponieważ wydawali na nią zbyt dużo pieniędzy. – Autografy nie sprawiały mi już tyle radości, co kiedyś. Poza tym, na listy wydawałem sporo pieniędzy i kwestia finansowa także miała w tym duży udział – powiedział Łukasz "Ferdinand".
Z zamiarem zrobienia sobie przerwy nosiłem się od dłuższego czasu. Decyzję o całkowitej rezygnacji podjąłem z powodów finansowych. W tej chwili nie myślę nad powrotem do autografów – twierdzi z kolei Michał. Jak widać, jeżeli ktoś chce kolekcjonować podpisy piłkarzy, musi liczyć się ze sporym wydatkiem.Podpis Pelego - przez wielu uważanego za najlepszego piłkarza w historii. / Fot. zbiór Jarka Zająca

"...dookoła wszystko podrabiane..."

Słowa rapera Sokoła z grupy WWO świetne wyrażają nasze otoczenie. Wiele rzeczy w dzisiejszym świecie jest podrabianych, również autografy. Na różnych serwisach aukcyjnych, nie tylko polskich, są wystawiane podróbki podpisów. Kolekcjonerzy starają się walczyć z tym procederem, lecz na daremno. Wysyłają e-maile do serwisów z donosem o podróbce, a w odpowiedzi otrzymują powiadomienia, że nie da zweryfikować się, czy autograf jest w 100 proc. oryginalny. Doświadczeni kolekcjonerzy potrafią odróżnić fałszywy podpis od oryginalnego, porównując go z autografem ze swojego zbioru lub zbioru innego pasjonata. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że piłkarz może zmienić swoją sygnaturę.

Pochwal się swoją kolekcją!

Wielu z kolekcjonerów decyduję się na prezentację swojej kolekcji. Nie jest to pusty spis z nazwiskami zawodników, trenerów, których podpisy posiadają w zbiorze. Dzięki serwisowi fotopic.net i skanerowi, bądź aparatowi cyfrowemu można stworzyć galerię autografów. Kolekcjonowanie podpisów to świetna przygoda i możliwość kontaktu ze swoimi idolami, ulubionymi piłkarzami. Ten, kto zdecyduje się na pierwsze kroki w tym hobby, raczej nie rzuci autografów w szybkim czasie.

Linki do przykładowych galerii:
jareksphotos.fotopic.net
machusgallery.fotopic.net
www.photosbykity.fotopic.net
michallpl.fotopic.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Fajny artykuł, dobry temat sam zbieram autografy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł... plus... Też chciałbym zacząć kolekcjonować autografy piłkarzy ale nie wiem skąd mogę wziąć adresy piłkarzy... plz help :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetny artykuł, plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza że dotyczy też po części mojej osoby. :)) Choć muszę przyznać, że ostatnio z kolekcjonowaniem u mnie krucho. Brak czasu, chęci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe hobby ;-) Ale ja wolałabym autografy aktorów,,, (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam Juninho z 2002 roku i resztę ówczesnego Olympique. Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus! Ciekawy materiał, zaczynam żałować, że nie wpadłem na to :D wpisy P. Kazimierza czy Pele, kiedyś będą dużo warte ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.