Facebook Google+ Twitter

Kolektory słoneczne. Na co zwracać uwagę przed montażem? Cz. 1

Energia słoneczna, jako ekologiczne źródło energii, wykorzystywana jest od dość dawna. Niestety, cały czas wiedza potencjalnego przyszłego użytkownika często jest niepełna i popełniane są wciąż te same błędy.

Dostępne kolektory i podstawowe różnice

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów. Pierwszym z nich jest tak zwany kolektor płaski (tradycyjny), drugim kolektor próżniowy. Nie będę się zagłębiał w różnice techniczne tych dwóch typów kolektorów, ale postaram się skupić uwagę, gdzie i w jakich okolicznościach montuje się poszczególne urządzenia.

Kolektory płaskie, aby były najbardziej skuteczne, muszą być skierowane w kierunku południowym. Kolektory próżniowe, dzięki budowie rurowej, są skuteczne również od strony wschodniej i zachodniej.

Montaż kolektorów może odbywać się na dachu, ścianie obiektu bądź ziemi. Kolektor rurowy / Fot. Artur HampelZależy to od uwarunkowań, związanych z dostępnością przede wszystkim miejsca, ale też czasami upodobań użytkowników.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami kolektorów jest możliwość ich samoczynnego rozmrażania. O ile w kolektorach próżniowych nie ma takiej możliwości, to w płaskich, poprzez odwrócenie biegu cieczy roboczej, kolektor nie jest narażony na długotrwałe przykrycie przez śnieg, zachowując dalej swoją skuteczność.

Trzecia różnica polega na nasłonecznieniu urządzenia. O ile w pochmurną pogodę kolektor płaski będzie dalej spełniał swoją funkcję, to niestety kolektor próżniowy już nie, gdyż do jego działania nie wystarczy światło, ale potrzebne są promienie słoneczne.

Wydawać by się mogło, że w takim razie kolektory próżniowe w ogóle nie powinny być eksploatowane. Nic bardziej błędnego. Spełniają one swoją rolę wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania kolektorów płaskich od strony południowej. Stosuje się wtedy k. próżniowe w systemie dwupołaciowym, dzięki czemu promienie słoneczne będą absorbowane z największą skutecznością rano i popołudniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Teraz sprawa jest jasna. Prawdopodobdnie chodzi Panu o tzw. Hybrydy, qdzie ogniwa fotowoltaniczne sa wbudowane wewnatrz rur kolektora rurowego. I tutaj się zgadzam. Jedyne zastrzeżenie to takie, iż jest to nowinka technologiczna z tego co wiem, nie wprowadzona jeszcze do obrotu. (mogę się mylić, zweryfikuję to). Rzecz w tym, że artykuł niniejszy oraz poźniejsze nie opisuja nowinek, lecz obecne stosowane na rynku rozwiazania. Dziękuję jednak za czujność i serdecznie pozdrawiam. (pisane z tel. Przepr. Za ewent. Błędy)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, solarne źródło prądu to nie to samo co kolektor - czyli urządzenie zamieniające promieniowanie słoneczne (jasne, że solarne) na ciepło użytkowe.
Miałem na myśli jedno urządzenie z dwoma funkcjami jednocześnie: funkcją kolektora i źródła prądu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Robert - Panie Robercie źródło solarne, to źródło słoneczne. Co dokładnie miał pan na myśli ? Jeżeli chodzi o połączenie kolektorów z bateriami słonecznymi, to o tym będzie w dalszych częściach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe.
Lecz postęp szaleje. Są już obecne kolektory z funkcją solarnego źródła prądu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.