Facebook Google+ Twitter

Kolektory słoneczne- zbędny bajer czy darmowa ciepła woda?

  • Lex LL
  • Data dodania: 2017-06-09 09:28

Kolektor słoneczny w Polsce? Czy to się opłaca? Czy mamy na tyle dni słonecznych w roku? W tekście sprawdzimy czy ten darmowy sposób ogrzewania wody jest rzeczywiście darmowy.

Kolektor słoneczny darmowa ciepła woda czy zbędny bajer? / Fot. CCW ciągu ostatnich kilu lat coraz popularniejsze w naszym kraju stają się odnawialne źródła energii. Wśród nich na pierwszy plan wychodzą kolektory słoneczne, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.
Na przestrzeni kilku najbliższych artykułów przyjrzymy się tym wszystkim rozwiązaniom. Dzisiaj, jako pierwsze, przedstawiamy kolektory słoneczne, odpowiedzialne za ciepłą wodę w domu.


Każdy kto kiedyś wsiadł do samochodu pozostawionego kilka godzin na słońcu doskonale wie, że promienie słoneczne potrafią nagrzać elementy do bardzo wysokich temperatur. Dlatego też od wielu lat ludzie zastanawiali się jak wykorzystać tę energię na swoją korzyść. Dzięki rozwojowi techniki w ciągu ostatniej dekady pod, a właściwie, na strzechy trafiły kolektory słoneczne, urządzenia do ogrzewania wody użytkowej.

Genialność ukryta w prostocie
W odróżnieniu od pomp ciepła, czy ogniw fotowoltaicznych kolektory słoneczne są genialne w swojej prostocie. System ten składa się z wymiennika ciepła (najczęściej bojlera z wężownicą), pompki, sterownika, kolektora i systemu rurek łączących te elementy. Sterownik z dwoma termostatami steruje pompką, która przepompowuje nagrzaną substancję z „solara” do bojlera, w którym ciecz oddaje ciepło. Generalnie pod słowem „ciecz” kryje się woda (jeśli instalacja używana jest tylko w lecie) lub płyny oparte na glikolu, gdy kolektora używamy cały rok.
Samo kolektor najłatwiej porównać do pomalowanego czarna farbą cienkiego kaloryfera położonego na słońcu w którym nagrzewa się woda. Ten pomysł jest zresztą stosowany przez niektórych domowych majsterkowiczów, jest on jednak dużo mniej wydajny niż oryginalne urządzenia.

Wydajność
Dobrze umiejscowiony kolektor (pod kątem od 35-45% ustawiony w kierunku południowym) potrafi od później wiosny do jesieni nagrzewać wodę do temperatur 50-70 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nie musimy praktycznie korzystać z innych systemów ogrzewania wody do codziennego użytku. W zimie, przy dużym zachmurzeniu wydajność ta spada do kilkunastu stopni, stosuje się je więc do wstępnego podgrzewania wody w bojlerze.
„Solary” są więc idealnym rozwiązaniem do domków letniskowych, na działkę czy do domów jednorodzinnych wyposażonych w inne systemy grzewcze np. piec C.O.

Nie tylko bieżąca woda
Kolektory słoneczne nie służą jednak tylko do grzania wody w bojlerze. Są również wykorzystywane do grzania instalacji niskotemperaturowych. Pod pojęciem tym kryją się np. systemy ogrzewania podłogowego. Zwiększa to więc użyteczność całego rozwiązania, na tyle że stało się ono bardzo popularne w pensjonatach hotelach czy basenach, gdzie dodatkowo wykorzystywany jest do ogrzewania wody w basenach.


Czy to się opłaca?
Na koniec chyba najważniejsze pytanie. Czy opłaca nam się takie ogrzewanie Rzeszów, moje miasto, w 2015 roku znalazło się na drugim miejscu w Polsce od względem ilości dni słonecznych. Słońce pozwalało tam rozgrzać wodę w kolektorach nierzadko nawet do 90 stopni Celsjusza.
Dlatego przez praktycznie cały okres od późnej wiosny do jesieni mogłem cieszyć się ciepłą wodą praktycznie za darmo. Czemu praktycznie? Bo trzeba wliczyć koszty instalacji. Tutaj jednak możemy liczyć na preferencyjne kredyty i dofinansowania na poziomie 45% wartości urządzenia.
Nadal jednak jest to wydatek kilku tysięcy. Za montażem przemawia jednak fakt iż wedle danych NFOŚIGW przeciętny dom jednorodzinny (5 osobowa rodzina) zaoszczędza na ogrzewaniu solarnym blisko półtora tysiąca złotych rocznie. To zaś oznacza, że system zwróci się w przeciągu kilku lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.