Facebook Google+ Twitter

Koło: czasy świetności już nie wrócą?

Miasto Koło swe najlepsze czasy ma już chyba za sobą. Upadające zakłady, brak perspektyw, duże bezrobocie – tak moża w skrócie opisać tę małą miejscowość w Wielkopolsce.

Widok na basztę. Fot. Grzegorz BroniarczykPoza liczącą się fabryką wyposażenia łazienek, która swą marką reklamuje miasto w Polsce i za granicą, niewiele jest w Kole rzeczy, którymi można się pochwalić.

Jest jednak pewien wyjątek, który pozostaje (ciekawe jak długo) uważnym świadkiem historii miasta. Mowa tutaj o zamku królewskim w Kole, a raczej - jego ruinie.

Dziedziniec. Fot. Grzegorz Broniarczyk

 

Obecnie zamek jest obiektem niszczonym powoli i stopniowo przez naturę, bez perspektyw na uratowanie zabytku. Dość licznie odwiedzany jest latem przez miejscowych, a także turystów. Niestety, w miejscu dawnego dziedzińca porozrzucane jest niedopalone drewno po ogniskach. W dolnych partiach wieży piętrzą sie śmieci, butelki i inne odpady. Mury ,,ozdobione" zostały wyznaniami miłości, autografami, tekstami bez sensu...

Zamek należy do miasta Koła i to urząd miasta jest administratorem obiektu. Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, w którym nieraz eksponowano przedmioty znalezione na terenie kolskiej warowni, na pytania dotyczące obiektu, odsyła mnie do urzędu miasta. Niestety poza odpowiedzią muzeum, urzędy milczą - jakby zdziwione, że ktokolwiek pyta o zamek. Brama wjazdowa. Fot. Grzegorz BroniarczykMoże trzeba dać im trochę czasu na przedstawienie swojego stanowiska? Oby tylko zamek tego doczekał.

Poza kilkoma inicjatywami mieszkańców Koła ( występy chórów, Festiwal bluesowy na tle zamku) obiekt ten umiera na chorobę, zwaną ludzką obojętnością. Dbając o historię w taki sposób, dajemy przykład, jak bardzo nam na niej zależy...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Za patriotyzm lokalny i ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.