Facebook Google+ Twitter

Kołodko i Balcerowicz spotkali się ze studentami ze Szczecina

- Stocznia Szczecińska upadła przez kurs dolara - opowiadał 11 stycznia, podczas spotkania ze studentami US, profesor Grzegorz Kołodko. - Własność państwowa równa się Włoszczowa! - dowodził cztery dni później profesor Leszek Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz / Fot. www.wikipedia.pl W poniedziałek 11 stycznia, w ramach cyklu "Szczecin Humanistyczny", w auli Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 11 rozpoczęło się spotkanie z profesorem Leszkiem Balcerowiczem (ur. w 1947 roku, wybitny polski ekonomista i trzykrotny minister finansów - przyp. aut.). Profesor Balcerowicz wygłosił wykład zatytułowany "Kryzys a gospodarka polska".

- Za mało u nas projektów badawczych, wciąż za mało społeczeństwa obywatelskiego - dowodził prelegent.

Za największe zagrożenie dla kraju uznał dojście do władzy "Świętych Mikołajów", którzy mogliby zagrozić równowadze finansowej.

Wystąpieniem tym wywołał duże zainteresowanie słuchaczy, które stało się przyczynkiem do krótkiej, acz bardzo rzeczowej i ciekawej dyskusji.

Grzegorz Kołodko / Fot. www.wikipedia.pl Kilka dni później 15 stycznia, Uniwersytet Szczeciński odwiedził profesor Grzegorz Kołodko (ur. w 1949 roku, wybitny polski ekonomista, były wicepremier i minister finansów - przyp. red.). Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu wprowadzającego pod tytułem "Globalizacja, transformacja, kryzys - i co dalej?”, po którym rozpoczęła się dyskusja.
Sam wykład połączony był także z promocją książki profesora pod tytułem "Wędrujący świat". Profesor przyjechał z wizytą do Szczecina na zaproszenie członków Koła Naukowego „Pro Publico Bono" z Uniwersytetu Szczecińskiego. Pomimo że większość wystąpienia poświęcił problemom światowym, parokrotnie nawiązał do tematyki regionalnej:

- W czasach kiedy byłem premierem, pokazywałem stocznię jako dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, to dolar za dwa złote ją dobił! - dowodził przed studentami prelegent.

Sala jak zawsze pełna, tu akurat kilka miejsc "zarezerwowanych";) / Fot. Marcin WasilewskiZ obserwacji i zasłyszanych fragmentów rozmów mogę stwierdzić, że studenci oraz goście spoza uczelni byli w większości bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w obu wykładach otwartych.

- Neoliberalizm to dewiacja gospodarki rynkowej, to dewiacja kapitalizmu! - grzmiał jak można było przewidzieć profesor Kołodko.

Niestety zbyt krótki czas przeznaczony na dyskusję nie pozwolił na dłuższe przedyskutowanie tego zagadnienia.

W mojej osobistej ocenie spotkania te, jak i kolejne, które na pewno jeszcze będą miały miejsce, są warte uwagi. Choć nie ze wszystkimi poglądami prezentowanymi przez prelegentów trzeba się zgadzać, to warto wysłuchać ich argumentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że takie spotkania odbywają się ze studentami. Polska gospodarka potrzebuje innowacji, a żeby one mogły zaistnieć należy poznawać różne poglądy, oceny, prognozy... Konfrontacje różnych zdań na określony temat mogą owocować. Szkoda, że przeważnie jest mało czasu na dyskusję lub przynajmniej pytania:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł z tym pytaniem, niestety siedziałem dość daleko, więc szanse były nikłe;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2010 18:37

Przy nadarzającej się okazji zadał bym pytanie dla profesora Kołodki. materiał do pytania - link Tak samo stocznia jak i port potrzebują spełniać pewne kryteria żeby móc egzystować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 100% zgadzam się z Tobą: poglądy poglądami, ale rzeczywiście warto wysłuchać wszystkich argumentów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.