Facebook Google+ Twitter

Kolorowanka fotograficzna

Kolor otacza Cię dookoła. Jest z Tobą w pracy, szkole, a nawet w Twoim ulubionym pubie. Tak jak ja masz swój ulubiony kolor? Pokaż go światu!

Jesień 2002r. Barwa dominująca żółta wraz z niebieskim tłem. / Fot. Łukasz ZawadzkiKilka słów wstępu
Po wpisaniu wyrazu "color" w jednej z największych wyszukiwarek świata, moim oczom ukazuje się około 993.000.000 interesujących mnie witryn. Dodam że słowo"sex", może poszczycić się około 849.000.000 stron. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że kolor wraz z kadrem, ostrością i naświetleniem jest podstawowym czynnikiem udanej fotografii.

Andreas Bitesnich, znany austriacki fotograf w wywiadzie udzielonym dla gazety "Foto Akt" powiedział: - Rozpoczynałem od fotografii czarno-białej i miałem pełną kontrolę nad procesem wywoływania. Przez dziesięć lat sam wywoływałem swoje zdjęcia. Kiedy zacząłem poszukiwać nowego kierunku, otworzyła się przede mną brama fotografii kolorowej. To było jak łyk świeżego powietrza.Koncert Feel 2007r. Barwa niebieska nadała zdjęciu mroczny klimat. / Fot. Łukasz Zawadzki

Wiele razy czytałem wywiady ze sławnymi fotografami światowego formatu, którzy przyznawali, że techniki łącznia barw uczą się całe życie. My natomiast możemy nauczyć się podstaw, by systematycznie udoskonalać nasz warsztat twórczy.

Paleta barw
Czerwony dywan czy też czerwona sukienka te przykładowe przedmioty zwracają naszą szczególną uwagę na co dzień. Nie inaczej sprawa wygląda w fotografii. Kolor czerwony symbolizuje miłość i uczucie niebezpieczeństwa. Motocykl Expo 2008r. Czerwony kolor zdominował zdjęcie, dzięki czemu uwydatniony jest główny punkt obrazu. / Fot. Łukasz ZawadzkiBez wątpienia, czerwony (z ang. red) możemy uznać jako barwę dominująca wraz z pomarańczowym i żółtym, które symbolizują naturę. Warto zapamiętać, że żółty dobrze komponuje się wraz z niebieskim.

Niebieski i zielony są barwami przytłumionymi. Zielony jest wyciszającym kolorem nadziei, działa na naszą wyobrażenie jak balsam. Niebieski zaś w różnych odcieniach może być interpretowany z dobrym oraz złym wyobrażeniem. Wiemy już jak rozróżniać kolory, ale umieścić je na zdjęciu? Kolory dominujące powinny być motywem przewodnim Twojej pracy. W roli uzupełnienia tła użyjmy kolorów przytłumionych.Japan Week 2007r. Pełna paleta barw na murze odwraca naszą uwagę od motywu przewodniego jakim jest japonka. / Fot. Łukasz Zawadzki

Dobra rada
Unikajmy połączenia wielu barw na jednym zdjęciu. Zgubiony zostaje przekaz naszej pracy oraz stwarza wizerunek niechlujstwa naszego zdjęcia.

Przeczytaj też Ciemnia pozytywowa, czyli old school fotograficzny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Imho ta ostatnia fota może nie smakuje tak samo jak w pewnym sensie monochromatyczne zdjęcia, to ma przynajmniej dodatkowy, inny niż estetyczny, sens..
Pozdr;].

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam na imię Krystian. Rozumiem, że po obejrzeniu filmu nie komentujesz go między znajomymi, wszak sam reżyserem nie jesteś, muzyki też nie komentujesz itd. Nie czuję się mocny w pisaniu, są w tym lepsi ode mnie, co nie odbiera mi prawa do komentowania tego, co inni spłodzili. Nie będę miał do Ciebie żalu, jeśli wytkniesz mi błędy, powiem więcej będę wdzięczny, ponieważ na błędach człowiek się uczy. Fotografia to temat mi bliski i ten dział będę komentował. Łukasz, zanim dasz znowu komuś radę "Unikajmy połączenia wielu barw na jednym zdjęciu" pooglądaj zdjęcia NG.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2008 20:24

"A mnie to wygląda" na to, że Pan nie powinien komentować tekstu skoro sam pisać nie umie!! Uważam, że każdy tekst coś wnosi, w mniejszym albo większym stopniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie to wygląda na kolejny nic nie wnoszący tekst bez treści. Łukasz a jako fotograf powinieneś wiedzieć że kolor dominujący to zielony, mam nadzieje że wiesz dlaczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawostka miła dla oka ;-) na plus

Myślę że z rozkładanie tekstu na czynniki pierwsze,analizowanie każdego użytego nawiasu i wyszydzania logiki przez Szerna nie wynika nic konstruktywnego dla autora tego "kolorowego" tekstu. To nie jest rozprawa naukowa,tylko temat-ciekawostka "z werwą",kolorowanka fotograficzna.Te analizy Szerna pachną mi grafomańskim czepiactwem,mam nadzieję że Szernowi nie o to chodziło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie napisane (+)

Szern, zamiast zwracać uwagę na logikę rozumowania i "red" w nawiasie, które bądź co bądź wygląda dziwnie, przyczepiłabym się do warstwy językowej tekstu. Trochę dużo błędów gramatycznych jak na artykuł, który przeszedł przez moderację...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany, Łukasz...

Z tego, że "Po wpisaniu wyrazu "color" w jednej z największych wyszukiwarek świata, moim oczom ukazuje się około 993.000.000 interesujących mnie witryn. Dodam że słowo"sex", może poszczycić się około 849.000.000 stron." w żaden sposób nie wynika, że "Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że kolor wraz z kadrem, ostrością i naświetleniem jest podstawowym czynnikiem udanej fotografii."
Gdzie Ty się uczyłeś logiki? :D
Argument trochę podobny do "Ludzie jedzcie gówno! Miliony much nie mogą się mylić"

Poza tym chyba przesadzasz z poziomem informacji...
"Bez wątpienia, czerwony (z ang. red)..." To ma jakiekolwiek znaczenie w tym artykule? A jak jest czerwony po rosyjsku, niemiecku, francusku i... suahili?
"Niebieski i zielony są barwami przytłumionymi." Tu już nie wyjaśniasz jak te kolory nazywają się po angielsku?

Dla mnie ten artykuł jest niestety laniem wody i minimum jakiejkolwiek informacji.
Po zastanowieniu, z przykrością, ale minus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe i zasadne. :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko OK.
Chociaż trochę polemizowałabym ze stwierdzeniem przy zdjęciu "Japan Week", że "pełna paleta barw na murze odwraca naszą uwagę od motywu przewodniego ". Mojej uwagi nie odwróciła. Poza tym podoba mi się i daję plusa (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.