Facebook Google+ Twitter

Kolorowe BMW Andy Warhola

Art Toronto, to miejsce gdzie prezentowany jest, słynny już samochód pomalowany w 1979 roku przez Andy'ego Warhola.

W Toronto od 28 do 31 października br. trwają targi sztuki zatytułowane Art Toronto. Zwiedzającym zafundowano interesującą atrakcję – kolorowe BMW, pomalowane przez Andy'ego Warhola w 1979 roku.

Sam pomysł malowania samochodów sportowych BMW wyszedł od komisarza aukcyjnego (francuski tytuł osoby mającej uprawnienia do przeprowadzania aukcji) oraz kierowcy sportowego – Herve Poulain. Uczestnicząc kilkanaście razy w wyścigu "24 godziny w Le Mans", Poulain wymyślił tam koncept zwany "Art Cars" – (Samochodowa sztuka), który polega na malowaniu aut BMW przez znanych malarzy. W tych samochodach startują potem oficjalne ekipy podczas wyścigu całodobowych zawodów we francuskim mieście Le Mans.

Gdy pierwszy raz w 1975 roku na starcie ustawił się samochód BMW, wywołał sensację. Aleksander Candler, amerykański rzeźbiarz i malarz, znany ze swoich ruchomych rzeźb wybrał ostre czerwienie i żółcie na dekorację auta. Do dzisiaj we wszystkich wyścigach samochodowych świata maski aut malowane są na wzór tego pierwszego BMW Candlera – w ostrych zestawieniach kolorystycznych.

Kiedy w 1979 roku BMW powierzył Andy'emu Warholowi udekorowanie samochodu M1, on pierwszy nie zgodził się pracować nad makietą i zażyczył sobie wykonywanie pracy bez pomocy lakiernika. Wielkich rozmiarów pędzlem malował maskę samochodu, chcąc, aby farby jeszcze nie zaschnięte mieszały się pomiędzy sobą podczas szybkiej jazdy samochodu, na co naturalnie mu nie pozwolono z przyczyn praktycznych.

Ostatecznie BMW do dzisiaj podtrzymuje tę tradycję wystawiając corocznie do zawodów Le Mans malarskie dzieło sztuki.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.