Facebook Google+ Twitter

Kolorowy e-papier dopiero od przyszłego roku

Urządzenia firmy Qualcomm z wyświetlaczami w technologii kolorowego e-papieru Mirasol będą dostępne dopiero od przyszłego roku.

Czytnik Amazon Kindle. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Amazon_Kindle_-_With_Cover.jpg&filetimestamp=20071120213824)Stworzona przez Qualcomm technologia kolorowego e-papieru Mirasol miała wejść na rynek w tym roku, ale opóźnienia w przejściu do produkcji masowej spowodują, że na urządzenia z kolorowym e-papierem będziemy musieli poczekać do początku przyszłego roku - donosi gazeta.pl

W tej chwili rynek jest podzielony pomiędzy dwie technologie, które umożliwiają użytkownikom czytanie elektronicznych książek. Jedną z nich jest e-papier, który jest wykorzystywany, np. w popularnym Kindle od Amazon. Taki ekran jest bardzo wygodny dla czytelnika - imituje kartkę papieru. Nie męczy wzroku, ponieważ pracuje w trybie "odbiciowym" i nie emituje własnego światła. Charakteryzuje się także niskim poborem energii. Drugą technologią są tablety takie jak iPad od Apple. Te urządzenia, co prawda mniej nadają się do e-booków, ponieważ emitują światło o dużym natężeniu przez co mocno męczą oczy, ale są za to bardziej funkcjonalne.

Dlatego też firma Qualcomm zdecydowała się na stworzenie bardziej uniwersalnego czytnika. Zachowa on właściwości e-papieru, ale będzie mógł wyświetlać obraz czarno-biały lub kolorowy.

Wyświetlacz Mirasol wykorzystuje bistabilne mikrosystemy elektromechaniczne, które tworzą piksele mogące mieć jeden z dwóch stanów - kolorowy lub czarny. Prąd potrzebny do wyświetlania obrazu pobierany jest tylko w sytuacji zmiany koloru piksela, dzięki czemu zużywa on energię tylko przy zmianie stanu, jak e-papier używany przez Kindle.

E-papier Mirasol pracuje wyłącznie w trybie "odbiciowym", co oznacz, że potrzebuje oświetlenia z zewnątrz. Plusem jest to, że nie potrzebuje energii na podświetlenie ekranu, ale wymaga za to dobrego oświetlenia, tak jak tradycyjna książka.


Poniższy film przedstawia sposób działania wyświetlacza Mirasol:
Źródło: "wired.com"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.