Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowy świat Natalii Grigoriewej

snaj
snaj
Natalia Grigoriewa.
Natalia Grigoriewa. Stefania Najsarek.
"...szczęśliwie stało się, że spośród wielu talentów jakimi Natalia Grigoriewa została obdarzona, wybrała malarstwo".

Po trudnej zimie, tegoroczna wiosna nie rozpieszczała nas. Chłód, niedostatek słońca, nie sprzyjały wegetacji roślin. Zwykle mieniąca się barwami pora roku, była jakby smutniejsza. Z tym większą przyjemnością obejrzałam prace Natalii Grigoriewej wyeksponowane w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku*)

Malarstwo tej 38-letniej artystki wpisuje się w tradycyjny nurt. Obrazy jej, choć powielają znaną tematykę, wyróżniają się harmonią i bogactwem barw. Pejzaże, natura, obrazki z podróży, pełne są życiowego optymizmu i radości. Nasycone specyficzną rosyjską liryką, trafiają wprost do serca i duszy odbiorcy. Tak naturalna i promieniejąca wewnętrznym ciepłem jest ich autorka. W atmosferze obopólnej sympatii rozpoczęłyśmy rozmowę.

W notce biograficznej zamieszczonej w jednym z pani albumów, Elena Griaznowa - autorytet w dziedzinie sztuk pięknych - napisała:"„szczęśliwie stało się, że spośród wielu talentów jakimi Natalia została obdarzona, wybrała malarstwo"
Pasjonowałam się różnymi dyscyplinami, np. muzyką, poezją, malarstwem, naukami przyrodniczymi, które w rodzinie obecne były od pokoleń. Rodzice moi, swoje życie zawodowe poświęcili tej gałęzi wiedzy; i na mnie mimo woli to ciążyło.

Wyłamała się pani z rodzinnych tradycji.
Długo wahałam się, ale ostatecznie do wyboru takiej drogi zachęciła mnie mama. Podjęłam studia w Moskiewskim Instytucie Poligrafii, a po ich ukończeniu w 1994 roku, odbyłam staże w Paryżu i Mediolanie.

W twórczości swojej stosuje pani różne techniki; olej, olejne akwarele, rysunki kolorową kredką, - która z tych technik jest pani najbliższa?
Zdecydowanie praca olejnymi akwarelami. To technika bliska mojej duszy, łączy rysunek z malarstwem, pozwala uchwycić charakterystyczne akcenty i kolorystykę nowych miejsc. Jednak poszukiwań nie zaprzestaję.

Prace pani miało okazję obejrzeć tysiące ludzi. W ciągu kilkunastu lat zaprezentowała je pani na wielu wystawach zbiorowych i ponad 30 indywidualnych. Proszę wymienić kilka z nich.
Dużym przeżyciem były pierwsze indywidualne wystawy w 2004 roku w Paryżu, Wiedniu i Luksemburgu. Również prestiżowa wystawa w roku 2005 w galerii „Dom Szaliapina” i w następnym roku w Państwowym Muzeum w Sankt - Petersburgu. Także miło wspominam wystawy zorganizowane w 2007 roku w Monachium i Moskwie.

Obrazy to nie jedyne pani dokonania. Proszę uzupełnić moją o pani twórczości wiedzę.
Istotnie, na swoim koncie mam i inne „grzechy”, np.: opracowanie graficzne ponad 200 książek, także kalendarze, czasopisma, katalogi, itp., - ale to zajęcie uboczne.

To zrozumiałe, koncentruje się pani na zajęciu zasadniczym, malowaniu obrazów.
Przyniosły one pani sławę,... a czy też pieniądze?
Moje prace znajdują się w prywatnych kolekcjach Rosji, Anglii, Austrii, Izraela, Włoch, USA, Finlandii, Luksemburga, Południowej Korei, Japonii, a także w zasobach Moskiewskiego Związku Artystów.

Dodam jeszcze, że jest pani członkiem Moskiewskiego Związku Artystów. Ponadto, nie można pominąć pani działalności charytatywnej w organizacji „Operacja nadzieja”, która niesie pomoc dzieciom z porażeniem centralnego układu nerwowego.

Dziękując za rozmowę, życzę jeszcze wielu sukcesów i splendorów na pisanej kolorami drodze życia.

(*) Ekspozycja prac trwa do 11.06.2010 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto