Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15800 miejsce

KOLOSY 2009 rozdane

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-03-15 16:48

Daleka podróż w nieznane to marzenie każdego z nas. Mieliśmy okazję spotkać ludzi, którzy to marzenie zrealizowali. Wczoraj w Gdyni zakończyły się 12 Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Statuetki Kolosów / Fot. Lesiu DzierżakPrzez trzy dni Gdynia była stolicą globtroterów. Ten trzydniowy maraton to około 80 prelekcji oraz przegląd najważniejszych wypraw i wydarzeń eksploracyjnych, seminaria, a także pokazy zdjęć i filmów. Program imprezy został podzielony tematycznie i tak dzień pierwszy to:

Dzień wody i fotoplastykonu

Piątek należał do nurków, kajakarzy i żeglarzy. O samotności na morzu, sztormach, podartych żaglach i walce z własnymi słabościami w rejsach dookoła świata opowiedziały Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło. Z wyprawy łodzią wielorybniczą do Ziemi Ognistej wspomnieniami podzielił się kpt. Henryk Wolski. Ta wiosłowo-żaglowa łódź z odkrytym pokładem, była ich domem na akwenie znanym z silnych, spadowych wiatrów i skalistych brzegów. O wyzwaniu rzuconym klątwie i nurkowaniu w kraterze wulkanu Licancabur leżącym na granicy Chile i Boliwii opowiedział Kamil Iwankiewicz. Indianie wierzą, że kto zakłóca spokój wulkanu, tego dosięgnie zemsta. Polacy postanowili jednak zaryzykować. W kraterze wulkanu leży bowiem najwyżej położone na świecie jezioro.

Dzień podróży i wyczynu

W sobotę mogliśmy poznać relację z pierwszych etapów dwuletniej sztafety "Afryka Nowaka", z przeprawy rowerowej Piotra Strzeżysza przez Kirgizję. O tym, że podróże zbliżają przekonywali Magdalena Nitkiewicz i Paweł Opaska. Ich trzyletnia włóczęga po najróżniejszych zakątkach świata zakończyła się na ślubnym kobiercu. Poznaliśmy także ekstremalne doświadczania Piotra Kłosowicza w swej podróży do Ameryki Południowej, ta wyprawa to "Odyseja Andyjska 2009".

Przedsięwzięcie łączące ze sobą podróż rowerem, trekking a po drodze wspinaczka na sześć sześciotysięczników. Na deser o podróży przez Syberię starym radzieckim motocyklem i pokonaniu Kirgizji, Uzbekistanu 32-letnim moskwiczem, który odmówił posłuszeństwa przy próbie przejechania przez wysychające Jezioro Aralskie opowiedzieli Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek. Mogliśmy także posłuchać o motocyklowej wyprawie dookoła świata dziennikarzy radiowej Trójki, Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.03.2010 09:59

Zgadzam się panie Romanie, wszyscy nominowani do tej nagrody stawili czoła wielkim wyzwaniom , z dala od blasku reflektorów, medialnego zainteresowania, oklasków. Pokonali w tej walce swoją słabość i przeciwności jakie napotykali. Dając przy tym wiarę innym ludziom w to ,że wyzwanie można przekuć w sukces

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba to propagować i reporterce za to PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.03.2010 07:43

Każdy uczestnik Spotkania zasłużył na statuetkę Kolosa. Dostali je jednak najlepsi z najlepszych.Arkadiusz Mytko dostał Kolosa za wyczyn roku .Jego podróz po Patagonii trwała pół roku w ekstremalnych, zimowych warunkach. Pierwsze 2000 km pokonał rowerem, w deszczu, błocie, po lodzie i śniegu. Potem przesiadł się na narty i ciągnąc za sobą sanie, wykonał bardzo trudny trawers lodowca i otaczających go gór. W drodze wiatr wiejący z prędkością 150 km /h. pozbawił go sprzetu i jedzenia. Ostatni etap, Cieśninę Magellana i Kanał Beagle z Punta Arenas do Puerto Williams, przepłynął kajakiem. Wiatry, zmienne prądy i wysokie fale zmuszały go do wiosłowania i koncentracji przez całe 500 km. Na koniec przeniósł kajak na drugą stronę Kordyliery Darwin. To suche fakty. Do tego trzeba jeszcze dodać zmeczenie , zniechęcenie, ból i zwątpienie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze skromny, malutki kolosik za tą relację :)
Ale niedosyt czuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będę oryginalny ale ja podobnie jak Antoni. No i też (5*)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.03.2010 20:42

Przeczytałem z przyjemnością, bardzo obszerna i ładnie napisana relacja (5*) - http://www.youtube.com/watch?v=NPB8Cne4dBk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.