Facebook Google+ Twitter

Kolumbowa krucjata

Okazjonalnie odbywają się tu, na forum naszych W24.pl dyskusje, zahaczające o sprawy ultrakatolickiej propagandy, a również próby udowodnienia, że niewierzący usiłują pozbawić naród podstawowych wartości. Ten medal ma jednak drugą stronę.

Warto więc przy okazji ostatnich wydarzeń z dziedziny sztuki i kultury przyjrzeć się, kto tu właściwie jest w swych poczynaniach bardziej agresywny. Pozwolę sobie zacytować kilka wybranych na chybił-trafił fragmentów z frontu walki z „szatanem”, w którym niestety biorą udział również agendy państwowe, co już samo w sobie jest sprzeczne z gwarancją państwa neutralnego światopoglądowo i demokracją.

Grudzień 2001 r. Konopielka schodzi ze sceny.

„Oprotestowanego przez środowiska katolickie spektaklu "Konopielka" wg Edwarda Redlińskiego, nie ma w planach repertuarowych nowego dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Spektakl ten pobił rekord frekwencji w minionym białostockim sezonie teatralnym. Od premiery 18 listopada 2000 roku do wakacji, obejrzało ją 9 tys. widzów”.

Maj 2006 r. Galeria zasłania okna

"…Okna galerii zostaną zasłonięte żaluzjami, tak aby ekspozycję oglądali jedynie ci, którzy w tym celu wejdą do galerii - wyjaśniła Dorota Purgal, wiceprezydent miasta …Zarówno do galerii, jak i do magistratu, napływają dziesiątki e-maili z wyrazami poparcia dla wolności sztuki. Swój patronat nad imprezą wycofało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorzy.
Przedstawiciele środowisk katolickich, którzy w środę protestowali w Legnicy przeciw ekspozycji, żądali zamknięcia wystawy oraz odwołania całego festiwalu. Zamknięcia ekspozycji domaga się także biskup legnicki, Stefan Cichy, który w tej sprawie wystosował pismo do władz miasta.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Usunąłem post Dominika Trznadela. W chamski sposób obrażał autorkę materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Przemysławie - dlaczego zmienia mi Pan nazwisko? to tak w kwestii formalnej.

Pisze Pan "...to nie potepia Pani wojujących feministek i homoseksualistów." - bo ich wolności obywatelskie pozostawiaja wiele do zyczenia i maja o co walczyć. Natomiast niektórzy katolicy, jako społecznośc o okreslonej ideologii, tworzą ortodoksyjne grupy usiłujące podporządkować współobywateli swoim pojęciom estetycznym, kulturowym i religijnym. I robia to bez przeskód, często uzyskujac wsparcie (również wierzących) urzedników państwowych, co jest absolutnym przekroczeniem uprawnień.
Co do innych religii - nie widzę w wykonaniu ich wyznawców działań podobnych do np. akcji "Rycerzy Kolumba".
Reminiscencje wychowania "prawdziwego katolika" widac w chamskim wpisie młodego człowieka, dla którego jestem osoba stojącą nad grobem (hmmm nigdy nie wiadomo, kto z brzegu) i nie powinnam sie odzywać. Nie miesci sie w tej głowie, że maja prawo głosu ludzie,ktorzy nie wliczaja do swego zycia aktów pokuty, spowiedzi, rozgrzeszenia, bo nie uznają prawa księzy do interwencji w swoje sprawy. Ale - nie odmawiaja tego prawa księżom w stosunku do ludzi, który sie tym rygorom poddają z własnej woli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Pani Kowalczyk- jednej i drugiej, za artykuł, za komentarze.

5 gwiazdek Pani Jadwigo, jak najbardziej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wypowiedzi Twoich, Przemysławie, i wielu katolików, którzy pisują na tych łamach, zawsze wyłania się jakaś wizja umęczonego kościoła, atakowanego ze wszystkich stron, poniżanego obrażanego itp itd. Prawda jest taka, że nigdzie na świecie nie jest kościołowi tak dobrze, jak w tym kraju, ponieważ jest chroniony przez aparat państwowy, przez rzesze wiernych, przez konkordat, fiskusa itp itd. I dlatego może spokojnie pchać się z butami w zycie tych, którzy sobie tego nie życzą - a każda próba krytyki pewnych zachowań kończy się krzykiem, że atakowana jest święta instytucja, a nawet sam Pan Bóg. W którym miejscu artykułu Jadwiga obraziła kościół? Proszę o wskazanie palcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz, Przemysławie "gańmy wszystkich, albo nikogo". Więc chyba nie gańmy, bo wszystkich co do jednego zganić się nie da, a już na pewno nie w jednym krótkim artykule na jeden konkretny temat. Chyba że brzmiałby: "Ganię wszytkich, kropka". Więc seria artykułów? Ganiących po sprawiedliwości homoseksualistów, feministki, Muzułmanów i ludożerców? Ale jeżeli autorka słyszy rano w niedzielę z głośników proboszcza, a nie muezzina? Jeśli to nie ludożercy wystawiają krwawe plakaty po polskich miastach? Jeśli nie przeszkadzają jej parady równości, a feministki nie pukają do drzwi i nie robią zapisów na sprzątanie swojej siedziby? Więc nie potępiać nikogo. Morda w kubeł - przecież o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@"Grzegorzu, Grzegorzu. Proponuję przeczytać jeszcze raz swój komentarz i podjąć autorefleksję."

Dzięki za uwagę! Faktycznie popełniłem błąd, miało być oczywiście "sugerują" a nie "sugeruję".

@"Gdybym był muzułmaninem, powinienem podać Cię do sądu, bo obrażasz ich uczucia."

Wymyśliliście sobie jakieś dziwaczne "obrażanie uczuć" i podciągacie pod to każdą wypowiedź. Nudni jesteście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agata Kowalczyk napisała:
"Gdyby Autorka "obrażała" wszystkie kościoły (w Polsce? na świecie?)to by już było dla Ciebie w porządku?"
Nie, nie byłoby w porządku. Każdy atak jest nie w porządku. Ale gańmy wszystkich, albo nikogo.

Grzegorz Korzeniowski napisał:
"To i okulary na Twoim zdjęciu sugeruję mi, że jesteś niewidomy. Cóż, pozostaje nam współczuć. "
Grzegorzu, Grzegorzu. Proponuję przeczytać jeszcze raz swój komentarz i podjąć autorefleksję.

Zgadzam się z komentarzem Adama Lutostańskiego. Pytasz, gdzie atakowany jest tu Kk? Pokazane są tylko reakcje katolików. A to jest jednostronne. Poza tym napisałeś: "Ja np. nie chciałbym by w Polsce muzułmanin miał prawo śpiewać z wieży"
Gdybym był muzułmaninem, powinienem podać Cię do sądu, bo obrażasz ich uczucia. Dlaczego niby nie mogą? Przecież jesteśmy otwarci i (parafrazując Twoją wypowiedź) "staramy się dogadać, jeśli się da".

Jadwiga Kowalska napisała:
"nie obrażam Koscioła Katolickiego w Polsce. Komentuję zachowania ortodoksyjnych, wojujących, sekciarskich katolików"
To jest komentarz? To nie chcę widzieć, jak Pani obraża...
Poza tym nie komentuje, Pani zachowania wojujących wyznawców innych religii. A abstrahując od wyznania, to nie potępia, Pani wojujących feministek i homoseksualistów.

I na koniec do Dominika:
Można się z kimś nie zgadzać, ale nie wolno go obrażać. Właśnie ku temu służy dyskusja i wymiana poglądów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumowanie Dominika dość typowe dla niektórych grup w tym kraju: nie bluźnij, pier... ateisto, bo do piekła pójdziesz :) Kiedy w szkole podstawowej przestałam chodzić na tzw. religię, koleżanki z klasy przekonywały mnie usilnie, że robię ogromny bład, bo jeśli nie dokończę nauk, nie będe mogła wziąć ślubu kościelnego :))) W dalszym cięgu nie mogę, i jakoś z tym żyję... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witoldzie, bezczelność przynalezy do zachowań szczeniackich,(z wyjatkiem ludzi normalnie wychowanych), daj mu sie wyszumieć. Na szczęście - ani kopem, ani pałą mnie nie nawróci na swoje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.07.2009 21:58

Dominik-protestuję. Nie wolno tak mówić. Każdej osobie należy się szacunek. Nie zgadzam się w wielu kwestiach z autorką artykułu, ale to nie powód, żeby takich słów używać. To jest Twój pierwszy wpis i może ręka Ci zadrżała. Nie, nie ma akceptacji dla tego typu zachowań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.