Facebook Google+ Twitter

Komandosi jako "wystrój" prywatnej imprezy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-15 22:45

Żołnierze z elitarnej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim posłużyli za oprawę prywatnej uroczystości w katedrze w Łodzi. Pasowano tam nowych rycerzy Zakonu Świętego Jerzego. O udziale komandosów zdecydował dowódca łódzkiego garnizonu, który też jest rycerzem zakonnym.

Żołnierze 25 brygady Kawalerii Powietrznej to elita polskiej armii,legendarne „Czerwone Berety", najlepsi z najlepszych, wysyłani na misje do Afganistanu i Iraku. W sobotę uświetnili uroczystość w łódzkiej katedrze: trzech komandosów stało ze sztandarem przy ołtarzu, dwudziestu czterech utworzyło szpaler w nawie głównej. W ich obecności Wielki Prior Polski łodzianin Tadeusz Kaczor dotykał mieczem sprawiedliwości i ostrogą wiary nowych rycerzy.

Kapitan Jacek Mela, rzecznik 25. Brygady Kawalerii Powietrznej,tłumaczył, że żołnierze zostali wysłani na uroczystość, bo zabiegał o to płk Wojciech Sikora, szef Wojskowego Sztabu Wojewódzkiego w Łodzi i dowódca garnizonu łódzkiego. - Żyjemy w czasach kształtowania postaw patriotycznych, a widok żołnierza kojarzy się z miłością ojczyzny - wyjaśnił kpt. Mela. Płk Sikora, prywatnie także rycerz Zakonu Świętego Jerzego, nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na udział żołnierzy w uroczystości. – Ale mojemu zakonnemu przełożonemu Wielkiemu Priorowi Polski bardzo zależało na uświetnieniu uroczystości – powiedział płk Sikora.

Jarosław Rybak, rzecznik MON, o udziale wojska w sobotniej uroczystości dowiedział się od dziennikarzy „Dziennika Łódzkiego". - O tym powinien wiedzieć departament wychowania i promocji obronności - powiedział. I zastrzegł: - Żołnierze nie służą do pokazów. Mają się szkolić. Rybak obiecał sprawdzić czy resort zezwolił na udział żołnierzy w pasowaniu nowych rycerzy Zakonu Świętego Jerzego. - Jeżeli pan pułkownik Sikora popełnił błąd, odpowie za niego – zapewnił rzecznik MON.

Magdalena Hodak

Międzynarodowy zakon św. Jerzego został utworzony ponad 600 lat temu przez króla Węgier Karola Roberta. Ponownie powołany do życia w Budapeszcie w 1989 r., działa w wielu krajach Europy. Odział Polski istnieje od 7 maja 2006 r. W sobotę w łódzkiej katedrze rycerzami i damami zakonu zostali: wojewoda Helena Pietraszkiewicz, minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, wicemarszałek województwa Stanisław Witaszczyka, wiceprezydenci Łodzi: Włodzimierz Tomaszewski, Hanna Zdanowska i Marek Michalik, rektorzy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Andrzej Lewiński, Politechniki Łódzkiej Jan Krysiński i Akademii Muzycznej Antoni Wierzbiński, a także artysta estradowy Krzysztof Cwynar, dziennikarz łódzkiego ośrodka TVP Tomasz Boruszczak i dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki Przemysław Oszukowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Żołnierze 25 brygady Kawalerii Powietrznej to elita polskiej armii,legendarne „Czerwone Berety", najlepsi z najlepszych, wysyłani na misje do Afganistanu i Iraku." A czy przypadkiem najlepsza w Polsce, trzymająca się najwyższych światowych standardów nie jest Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego?

Można prosić o usunięcie wcześniejszego komentarza? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.