Facebook Google+ Twitter

Komar-zabójca atakuje miasto, czyli jak uczyłem się z LSD

32 dni praktykowałem w Gazecie Wrocławskiej w ramach Letniej Szkoły Dziennikarstwa Wiadomości24.pl. Postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami. Obiecuję, że dalej będę się uczył.

Akcesoria dziennikarza: telefon, kontakty, papier i długopis. / Fot. Tomasz SierpińskiWakacje to doskonały czas na praktykowanie. W mieście nie dzieje się wiele, a zawodowcy jadą na urlopy. Nowicjusze mają prawdziwe pole do popisu. Zwalniają się działki, a tematy są na wagę złota. Latem nawet ukąszenie komara nad Odrą, może być newsem dnia.
Gdy zaczynałem praktykę w redakcji papierowej gazety, nie miałem pojęcia o różnicach miedzy nią a internetem. Przedstawiam dekalog, który moim zdaniem pomoże innym LSD-lowiczom odnaleźć się w papierowym świecie. Część tych przykazań przyda się wszystkim autorom Wiadomości24.pl.

1. Nie zapomnij podpisać swojego tekstu


Dziennikarze obywatelscy przyzwyczaili się już, że teksty podpisuje automat. W zwykłej redakcji go nie ma i trzeba to robić samemu. Nie wszystkie materiały w gazecie opatrzone są pełnym imieniem i nazwiskiem autora, dlatego już pierwszego dnia warto pomyśleć nad ciekawym skrótem. Ja tego nie zrobiłem i skończyłem jako nic niemówiące „TS”.
W sieci czas nie obowiązuje. Deadline, czyli termin oddania artykułu do druku jest zawsze. W Polsce Gazecie Wrocławskiej praktykanci muszą oddawać swoje teksty przed popołudniowym kolegium, tj. koło godz. 16. Dla pozostałych deadline to godz. 18.

2. Pisz prawdę i tylko to, co wiesz


Nie zawsze jest to takie oczywiste. Zwłaszcza, gdy redaktor prowadzący mówi Ci, co masz napisać - bazuje na stereotypach. Przykład? W czasie wakacji ruch w mieście jest mniejszy, więc i ciężarówek jest mniej. Tytuł „TIR-y rozjeżdżają Wrocław” wzbudził uśmiechy (zamiast zakładanej sensacji) wśród czytelników Gazety Wrocławskiej.

Jeśli czegoś nie wiesz na 100 proc., lepiej tego nie pisz. Przy poprawianiu tekstu to właśnie owa niepewność często staje się faktem. A wszyscy wiemy, jaką wiarygodność ma gazeta o tej nazwie. Pamiętaj! Przed wysłaniem tekstu sprawdź m.in. ortografię. Co prawda czyta go jeszcze (co najmniej) redaktor i korekta, ale to też są ludzie. Ideałem byłoby, gdybyś sprawdził go jeszcze po nich i wyłapał przeinaczenia, literówki w nazwisku czy nazwie ulicy. Podobnie jest u nas. Tu również przed publikacją teksty czyta redaktor, ale nie ma korekty! Sami ją zastępujemy, używając słownika (w edytorze tekstu czy w formularzu na stronie Umieść artykuł).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świretny i - co najważniejsze - bardzo praktyczny poradnik. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydatne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja lubię ograniczenia znakowe, bo pozwalają myśleć i wydobyć z tematu najważniejsze tezy. Jak wiem na ile piszę, to inaczej trochę inaczej podchodzę do tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że plus:) Mój pierwszy gazetowy tekst został opublikowany bez podpisu, ale to przez z winy pewnej małomiasteczkowej gazety:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz ma świętą racje: pisanie do internetu (np. link różni się diametralnie od pisania do gazety.
Pamiętam kiedy oddałem swój pierwszy gazetowy tekst. Szybkie rzut okiem redaktora i słyszę odpowiedź na mój artykuł: "Tekst za długi (skrócić o 1/3), lead za krótki (wydłużyć o połowę), brakuje nadtytułu i podpisu". I cała moja duma opadła :)
Na marginesie ja zostałem w redakcji jako "KKal" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bardzo przydatne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

to rozumiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Komar-zabójca atakuje miasto" kojarzy mi się jednoznacznie - z chomikiem na lotni patrolującym osiedle :) Przydatna na początek pigułka, choć zapewne można by ją rozwinąć o kolejne 10 czy 20 punktów. Wszystko okaże się w redakcji... (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.