Facebook Google+ Twitter

Komendant Piłsudski przyjechał do Warszawy z Magdeburga

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-11 11:57

Na warszawskim Dworcu Centralnym odbyła się inscenizacja historyczna "Jutrzenka Niepodległości", przedstawiająca przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy.


Komendant - w którego postać od lat wciela się aktor Janusz Zakrzeński - został jak przed 90 laty krótko przywitany przez dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej. W holu głównym Dworca Centralnego marszałka powitał między innymi minister obrony narodowej Bogdan Klich. Podkreślił, że musimy szanować z trudem wywalczoną niepodległość. - Niech pamięć o dokonaniach komendanta i jego legionistów przyświeca nam na co dzień - dodał Bogdan Klich.

Po przywitaniu Józef Piłsudski w towarzystwie Rady Regencyjnej udał się w kierunku Starego Miasta, gdzie będzie uczestniczył w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości.

11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przybył na warszawski Dworzec Wiedeński z Magdeburga, gdzie był więziony przez Niemców po tym, jak odmówił złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Wilhelmowi II. Tego samego dnia kapitulacja Niemiec zakończyła pierwszą wojnę światową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.