Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2165 miejsce

Komentarz do komentarza

Komentarz satyryczny, polityczny, sportowy, komentarz dnia, komentarz eksperta... Komentują wszyscy i na okrągło. Skomentujmy więc komentarz.

Informacja a komentarz
 / Fot. Kamil JakubczakBiorę do ręki pierwszą lepszą gazetę sprzed kilku lat. Po chwili przeglądam egzemplarz tej samej gazety, tyle że sprzed kilku dni. Do jakiego dochodzę wniosku?
Proporcja między informacją i komentarzem została przewrócona do góry nogami. Komentarz zajmuje w gazecie coraz więcej miejsca. Pojawia się już na czołowych stronach (często w formie zajawki), jest wszędzie. Przeciętny czytelnik coraz częściej ma problem z jednoznacznym zakwalifikowaniem artykułu, bez wnikliwego przeczytania go. Komentatorzy święcą triumfy w mediach. Teorie wywodzące się z komunikacji społecznej, mówiące o liderach opinii oraz gatekeeperach, a więc przesiewaczach i kreatorach informacji zdają się to zdecydowanie potwierdzać. Coraz częściej nasze opinie wyrabiamy sobie na podstawie komentarza, a nie informacji. Skrajne komentowanie może przybierać formę manipulacji i w sposób ukryty działać na naszą świadomość.

Czym jest komentarz?
Skoro w czasach medialnej dominacji komentarz staje się głównym narzędziem dziennikarskim, zastanówmy się czym on naprawdę jest. Nie trzeba wiele trudu, by odpowiedzieć na to pytanie. Nasze dziennikarskie doświadczenie dostarcza takiej odpowiedzi, a jeśli nie, to wystarczy chociażby zerknąć na strony Wikipedii. Komentarz jest tutaj definiowany jako "krótki tekst o charakterze opiniotwórczym. Zaczynamy od przedstawienia faktów, które chcemy skomentować, a następnie zamieszczamy własne opinie na dany temat. W tego typu wypowiedziach można używać słów nacechowanych emocjonalnie, by poprzez nie wpływać na czytelnika. Komentarz powinien kończyć się podsumowaniem - wnioskiem autora, puentą lub pytaniem retorycznym skierowanym do odbiorcy."
No i tu pojawia się problem. Coraz częściej mamy bowiem do czynienia z "pseudo" komentarzem, który w żaden sposób w swojej budowie nie przypomina klasycznego komentarza, będącego jakże ważną formą dziennikarską. Komentarzem zaczynają być nazywane wszelkie opinie i chaotyczne wypowiedzi. Na portalu Pudelek.pl komentarz został w jednym szeregu ujęty z plotką i sensacją.
Paweł Nowacki, redaktor gazety internetowej Wiadomosci24.pl podziela obawy, dotyczące tendencji wszystkiego do worka z napisem komentarz wszelkiego rodzaju wypowiedzi. - Moim zdaniem nie każda wypowiedź jest komentarzem. Dla mnie opinia, a komentarz to różnica. Ostatnio mnoży się praktyka wyciągania wpisów z blogów polityków i traktowania ich jako komentarzy do jakiegoś wydarzenia. Paweł zwraca również uwagę na zasadnicze elementy komentarza: "komentarz to komentarz, musi wyraźnie odnosić się do jakiegoś wydarzenia, a nie być samoistnym bytem, wypowiedzią dziennikarza, czy poproszonego o wypowiedź na dany temat polityka. Komentarz z pewnością nie traci racji bytu, ale jego nadmiar szkodzi. Dziennikarze każdą wypowiedź odautorską traktują jak komentarz."

Komentarz na plus
Komentarz sam w sobie jest doskonałą formą wyrażania własnego światopoglądu i może stanowić wstęp do dyskusji, a więc wymiany opinii, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie informacji. Umieć komentować, to umieć wyrażać siebie. Jakość naszego komentarzu świadczy o nas samych.

Internet - jeden wielki komentarz
Jest to forma dziennikarska zdecydowanie dominująca w sieci. Wymiana opinii jest fundamentem tego środka przekazu. Zarzuty, które padają pod adresem internetu, są takie, że przyczynił się on do zubożenia form i gatunków dziennikarskich - do komentarza w szczególności - oraz do zniekształcenia podstawowych form komunikowania się między ludźmi. Nie zgadzam się z tym do końca. Pozbawienie komentarza elementu typowo eksperckiego, rodem z prasy, nie oznacza jego jednoznacznego zubożenia. Możliwość komentowania przez wszystkich otwiera możliwości niedostępne do tej pory i zdecydowanie zwiększa pole działania. Ważne jednak, by mieć szacunek dla słowa i dbać o jego kulturę.

Jak napisać dobry komentarz? Nie ma na to prostej reguły. Może on przyjąć formę jednego słowa bądź zdania, a może być również rozbudowanym artykułem. Ważne jest to, co chcemy przekazać i na co zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest również wywołanie reakcji u czytelnika, czyli wywołanie dyskusji. Czy nasze opinie, w których wyrażamy się o artykułach na portalu Wiadomosci24.pl, podpisane są jako komentarze? To pytanie kieruję do czytelników.

Co Wy myślicie o komentarzu i czym on dla Was jest?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.07.2008 12:23

ups, przepraszam; pospieszyłem się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2008 12:14

""Jakość naszego komentarzu świadczy o nas samych"
w tym zdaniu jest błąd gramatyczny"

czy na pewno gramatyczny? chyba raczej fleksyjny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

pudelkizacja to dla mnie właśnie umieszczanie w jednym szeregu takich pojęć jak komentarz, plotka, sensacja oraz obrazowanie wszystkiego ograniczające konieczność odwoływania się do wyobraźni. Słowo pisane wymaga od nas uruchamiania szarych komórek, natomiast wielkie zdjęcia i obrazy zamiast tekstu w znaczny sposób to ograniczają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Waszym zdaniem tzw pudelkizacja czyli tabloidyzacja z naszego internetowego podwórka jest pewnym wyznacznikiem kierunku, w którym zmierza obecnie dziennikarstwo coraz bardziej obywatelskie i bliskie człowiekowi? Inaczej czy powszechność dostępu do informacji oraz możliwość jej skomentowania i wyrażenia poprzez to własnego zdania prowadzi do zubożenia dziennikarstwa czy piśmiennictwa wogóle? Jeżeli tak, to co ponosi za to winę? Czy nie dający się zahamować i nieprzewidywalny w skutkach rozwój techniki czy mająca źródła w marketingu tendencja do pozyskiwania jak największego grona odbiorców i rozgłosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałam - plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry pomysł na materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jakość naszego komentarzu świadczy o nas samych"
w tym zdaniu jest błąd gramatyczny

a co do meritum, to zgadzam się z tym co napisał Adam. I zaiste, kultura komentowania schodzi na psy, inaczej, ulega pudelkizacji, ale na w24 nie jest jeszcze tak źle;]

ktos tam czasem się stara, poprawnie pisac, nikogo nie urażać, uczy się dyskusji, wyrażania odmiennego zdnaia, panowania nad złością. Niektórzy to umieją, inni nie.

ale bez komentarzy nie byłoby tego cąłego web 2.0. Informacja zwrotna o tekście, o fakcie, jest szalenie istotna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz bardziej liczy się też umiejętność prowadzenia dyskusji pod własnym tekstem. Wtedy komentarze są wartością dodaną dla artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.