Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25568 miejsce

Kometa Hartleya z bliska - relacja na żywo w internecie!

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-11-04 14:34

4 listopada o godz. 14.50 sonda EPOXI zbliżyła się do komety Hartleya na odległość zaledwie 700 km. Przekaz był transmitowany w internetowej telewizji NASA.

W24 / Fot. W24
Artystyczna wizja spotkania sondy z kometą Źródło: NASA / Fot. NASA4 listopada mogliśmy oglądać przekaz ze zbliżenia sondy kosmicznej misji EPOXI do komety 103P/Hartley 2. O 14.30 NASA TV rozpoczęła transmisję z centrum Radioteleskop w Arecibo, którym obserwowano kometę Hartleya Dzięki uprzejmości NAIC - Arecibo Observatory, NSF / Fot. National Astronomy and Ionosphere Center, Arecibo Observatorydowodzenia znajdującego się w Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie. Maksymalne zbliżenie sondy do komety nastąpiło o 14.50 naszego czasu. Kometa była wtedy w odległości 160 mln km od Słońca i 23 mln km od Ziemi. Na stronie misji, tak szybko, jak będzie to możliwe, zostanie opublikowanych 5 zdjęć jądra komety.

Kometa Hartleya. Spójrz w niebo, a zobaczysz

Na stronie misji można zobaczyć zdjęcia komety wykonane przez sondę z odległości ponad 2 milionów kilometrów. Obserwacje radarowe ciała prowadzono również z Ziemi za pomocą ogromnego radioteleskopu o średnicy 305 metrów, położonego w portorykańskim Arecibo. - Obserwowanie komety Hartley 2 radarem na Ziemi to jak patrzenie na wirujący ogórek z odległości 1345 kilometrów - mówi Jon Giorgini, naukowiec z JPL zajmujący się wykonywaniem obrazów tego obiektu. Długość "ogórka" stanowiącego jądro komety Hartleya to 2,2 kilometra. Jeden obrót wokół własnej osi zajmuje mu 18 godzin.

Obrazy radarowe jądra komety Hartley 2 uzyskane w Arecibo w dniach 25-27 października 2010 Dzięki uprzejmości NAIC - Arecibo Observatory, NSF / Fot. NAIC-Arecibo/Harmon-NolanBadanie komet jest bardzo ważne dla zrozumienia, jak powstawały i ewoluowałyObraz komety Hartleya wykonany z odległości 2,3 mln km, 2 listopada 2010 Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL-Caltech/UMD Układ Słoneczny i nasza planeta. - Komety to takie "brudne kule śniegowe", pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego - tłumaczy Kamil Złoczewski z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. - Ich jądra to bryły złożone ze skał, pyłu, zestalonego dwutlenku węgla, lodu wodnego i prostych związków organicznych. Te ostatnie prawdopodobnie przyczyniły się do powstania życia na naszej planecie - wyjaśnia astronom.

Kometę Hartleya można jeszcze oglądać na naszym niebie nisko nad horyzontem, na granicy gwiazdozbiorów Jednorożca i Małego Psa. Do jej dostrzeżenia wystarczy lornetka i mapa nieba pokazująca aktualne położenie komety na tle gwiazd (dostępna np. na stronie Heavens Above)
Kometa 103P/Hartley 2 została po raz pierwszy zaobserwowana w roku 1986 przez Malcolma Hartleya. Dokonuje pełnego obiegu wokół Słońca w ciągu około 6,5 roku.

Źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

kasia ciosek
 • kasia ciosek
 • 16.05.2011 16:33

tak przelecieć się na tym juhu ^^

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZZZZ
 • ZZZZ
 • 05.11.2010 18:00

bardziej mnie zastanawia ile kasy poszło na tą wspaniałą misję? pewnie coś ok. rocznego budźetu średniego europejskiego państwa... i to wszystko ponoć w imię nauki. no comment....

Komentarz został ukrytyrozwiń
wed wewe w
 • wed wewe w
 • 05.11.2010 15:21

jebut w ziemie i juz nie mamy zadnego wplywu ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Gawlik
 • Daniel Gawlik
 • 05.11.2010 04:59

Na nasze życie mamy wpływ tylko i wyłącznie MY (nie wliczając w to polityki naszego rządu).

Komentarz został ukrytyrozwiń
 nenos cheibos
 • nenos cheibos
 • 04.11.2010 22:06

CZY NA PREZESA PISUUUUUUU ///

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kosmosie dzieją się bardzo ciekawe rzeczy i mają wpływ na nasze życie na Ziemi. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.