Facebook Google+ Twitter

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-29 11:27

Muzeum Powstania Warszawskiego wydało pierwszą w Polsce antologię komiksu o tematyce nawiązującej do wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Publikacja zatytułowana „44”, którą od środy można kupić w muzealnej księgarni, to efekt twórczości najlepszych polskich rysowników i scenarzystów.

 / Fot. Agata NowickaWydanie antologii zbiegło się z obchodami 63. rocznicy powstańczego zrywu. Zbiór składa się z 17 nowel, opartych na archiwalnych materiałach, relacjach i wspomnieniach uczestników walk, a także baśniowych i filozoficznych rozważaniach o zagładzie i batalii o wolność. Redaktorem artystycznym tego przedsięwzięcia był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą rysownik Przemysław „Trust” Truściński.

- Tworząc antologię „44” przyjąłem sobie dwa założenia. Chciałem, aby znalazły się w niej komiksy najlepszych twórców, ale tylko tych którzy mają coś wspólnego z Warszawą - wyjaśnia Truściński. Wśród autorów są zarówno osoby, które w stolicy się urodziły, jak również takie, które przeniosły się tu z innych części kraju. Dla wielu z nich możliwość współtworzenia tego typu publikacji była wielkim wyzwaniem i znakomitą okazją do artystycznej wypowiedzi na tak istotny temat jak Powstanie Warszawskie.

- To była chyba najważniejsza rzecz jaką zrobiłem w życiu – wyznał podczas promocji książki Dennis Wojda, autor scenariusza komiksu „Telefon”.

 / Fot. Gonzales/SkarżyckiDyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przyznaje, że zamiar wydania tej publikacji miał już dawno. Muzeum Powstania ma ambicje promować historię Polski w nowoczesny sposób, a komiks jest według niego tą formą przekazu, która trafia do wyobraźni czytelnika i jest zrozumiała przede wszystkim dla młodego odbiorcy. Antologia „44” jest dostępna w muzealnej księgarni w cenie promocyjnej 69 złotych.


Rafał Skórski, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.