Facebook Google+ Twitter

Komisja będzie ratować unijna gospodarkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 07:30

Komisja Europejska zapowiada wielki plan skoordynowanej pomocy, by pobudzić pogrążone w recesji unijną gospodarkę. Szef Komisji Jose Manuel Barroso zapowiedział, że przedstawi szczegóły planu w przyszłym tygodniu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kraje członkowskie miałyby przeznaczyć na ten cel kwotę do 1% produktu krajowego brutto. Niemiecki minister gospodarki mówił przed kilkoma dniami, że suma pomocy w całej Unii to 130 miliardów euro, ale tej informacji nie potwierdza Komisja Europejska.

Udział w planie ma być dobrowolny i do rządów poszczególnych państw będzie należeć decyzja, w jaki sposób pomóc swojej gospodarce. Bruksela będzie ewentualnie doradzać, co warto wspierać i pilnować, czy pomoc w jednym kraju nie zaszkodzi państwom sąsiednim.

Ale nie wszyscy będą mogli się zdecydować na pobudzenie gospodarki. Kłopot z przekazaniem dodatkowej pomocy mogą mieć na przykład Węgry, które ostanio musiały liczyć na wsparcie unijne i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Poza tym - jak podkreśla Komisja Europejska - finansując rządowy plan, kraje Unii będą musiały trzymać w ryzach chociażby deficyt budżetowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.