Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska chce, by Łódź oddała 19 mln euro

Aż 19 mln euro zwrotu wraz z odsetkami żąda Komisja Europejska od Łodzi, która dostała je na inwestycje w oczyszczalni ścieków.

19 mln euro było dotacją unijną dla miasta Łódź, która miała być wykorzystana przy modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Na konferencji prasowej we wtorek powiedziano, że w łódzkim magistracie trwa od końca lutego kontrola ministerstwa.

Poprzedziła tę kontrolę przeprowadzona w ubiegłych latach kontrola Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), która bada rzetelność inwestycji z dotacją unijną jak podaje Dziennik.pl. To właśnie wtedy przy pierwszym etapie modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków w latach 2004-2006 poinformowano o nieprawidłowościach.

Trzy tygodnie temu magistrat otrzymał od Komisji Europejskiej postanowienie o zwrocie pieniędzy. Paweł Paczkowski, wiceprezydent Łodzi powiedział, że kontrola ministerstwa trwa i do 7 kwietnia miasto mam czas na odniesienie się do zarzutów. Dodaje również, że powołał specjalny zespół, który pracuje nad tą sprawą. Nie chciał mówić o osobach, które mogłyby odpowiedzieć karnie.

Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska powiedziała, że Unia Europejska mogła zaczekać na rozstrzygnięcie kontroli ministerstwa. I dodała, że będą domagać się zwrotu pieniędzy od łódzkiego samorządu w razie gdyby nie udało się ministerstwu ich zatrzymać. - Na razie poproszono nas jedynie o ustosunkowanie się do zarzutów. Gdyby ostatecznie zapadła niekorzystna dla nas decyzja, będziemy się od niej odwoływać, trudno mi jednak przewidzieć, z jakim skutkiem - powiedziała Hanna Zdanowska. Powiedziała również, że zarzuty OLAF-u nie zostały potwierdzone przy wstępnej kontroli ministerstwa.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest największą oczyszczalnią w Polsce (366 ha). Spływają tam ścieki z Łodzi, Pabianic i Konstantynowa Łódzkiego. Obsługuje ponad 820 tys. mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.