Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska chce większych cen za internet

Komisja Europejska zaproponowała, by operatorzy hurtowo udostępniający szerokopasmową sieć, mogli naliczać wyższe stawki. Dla konsumentów może oznaczać to wzrost cen za internet.

KE przedstawiła we wtorek nowe priorytety w zakresie rozwoju cyfrowej gospodarki i społeczeństwa w UE, czyli tzw. agendy cyfrowej

Jednym z priorytetów jest zwiększenie prywatnych inwestycji w szerokopasmowy internet, które mają miedzy innymi umożliwienie tzw. operatorom zasiedziałym (w Polsce Orange - Telekomunikacja Polska) zwiększenie do pewnego poziomu stawek naliczanych operatorom na rynku hurtowym za dostęp do ich sieci szerokopasmowej.

Wzrost tych stawek w pewnych krajach (w których teraz wynoszą one poniżej 8-10 euro na jednego klienta) może być przenoszony na użytkowników internetu.

Stopniowy wzrost.
Komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej, Neelie Kroes, powiedziała, że do wzrostu cen średnich dojdzie, ale nie we wszystkich krajach. Wytłumaczyła także, że opłaty nie będą wzrastały “automatycznie”, a Komisja Europejska ma zapewnić ochronę operatorów alternatywnych.

Rzecznik Kroes Ryan Heath wyjaśnił, że wyższe stawki mają na celu pozwolenie na modernizację sieci przez hurtowych operatorów. W lutym
mają pojawić się rekomendacje KE w sprawie hurtowych opłat za dostęp do sieci.
Heath zapewnił również, że opłaty będą musiały zostać zaakceptowane przez krajowych regulatorów, a ci z kolei będą musieli uzyskać akceptację KE. Zmiany mają na celu sprowadzenie opłat za hurtowy dostęp do szerokopasmowego internetu do 8-10 euro dla jednego operatora na jednego klienta.


Zapowiedzi KE nie zostały przychylnie przyjęte przez operatorów, którzy będą musieli uiszczać wyższe opłaty operatorom zasiedziałym za dostęp do szerokopasmowego internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.