Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska liczy na 700 mld z USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 15:46

Komisja Europejska jest rozczarowana odrzuceniem przez Kongres Stanów Zjednoczonych planu ratowania amerykańskiego systemu finansowego, który zakładał wykupienie za 700 miliardów dolarów ryzykownych obligacji hipotecznych. Bruksela, bojąc się, że ofiarami kryzysu będą padać kolejne europejskie banki, zaapelowała o jego szybkie opanowanie.

- Oczekujemy zdecydowanych działań, Stany Zjednoczone muszą wykazać się odpowiedzialnością dla dobra całego świata - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger. Nerwowa reakcja Brukseli jest związana z tym, że coraz więcej krajów członkowskich odczuwa skutki amerykańskiego kryzysu.

Brak zaufania do instytucji bankowych wpędził w tarapaty finansowe już kilka europejskich banków. Ponieważ Unia nie chce interweniować na rynkach i nie przygotuje planu ratunkowego, kraje członkowskie same decydują się pomóc bankom, którym groziło bankructwo.

W Niemczech dla Hypo Real Estate, który popadł w tarapaty, niemieckie banki utworzyły wielomiliardowe linie kredytowe. W Wielkiej Brytanii kredyty udzielone przez bank Bradford i Bingley zostały znacjonalizowane. Z kolei Fortis otrzymał ponad 11 miliardów euro od rządów Belgii, Holandii i Luksemburga. Na zastrzyk gotówki może liczyć też Dexia. I już pojawiły się pytania, czy ta pomoc państwa jest zgodna z unijnym prawem. Komisja Europejska odpiera zarzuty, że dopuszcza naruszenie unijnych zasad, gdy chodzi o banki i przezwyciężenie kryzysu, a jest nieugięta, gdy zajmuje się wsparciem rządowym dla przedsiębiorstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.