Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska: Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 r. Polska musi jeszcze poczekać

Z raportu oceniającego sytuację w państwach spoza eurolandu wynika, że Litwini są gotowi do przyjęcia wspólnej waluty. Polska natomiast ma wciąż zbyt duży deficyt finansów publicznych.

 / Fot. By Blackfish (Own work based on: European Central Bank) [Public domain or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via WikimediaZ raportu konwergencji opublikowanego w Brukseli, jasno wynika, że Litwa może wejść do strefy euro w przyszłym roku, jeśli rekomendacje Komisji Europejskiej zostaną zatwierdzone przez unijnych ministrów finansów - donosi polskie radio. Decyzja prawdopodobnie zapadnie na szczycie Unii Europejskiej, 26 i 27 czerwca.

Kiedy euro w Polsce?

Zdaniem Komisji Europejskiej, Polska wciąż nie spełnia wszystkich niezbędnych kryteriów. Przede wszystkim, nasz kraj ma za duży deficyt finansów publicznych - wciąż przekracza dozwolone 3 procent PKB.

Spełnione zostało natomiast kryterium inflacji, a także wymaganie dotyczące długoterminowych stóp procentowych.

Kryterium konwergencji to stabilne ceny, kryterium fiskalne, kryterium wysokości stopy procentowej, a także kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej.

Raport konwergencji ocenia gotowość ośmiu krajów Unii Europejskiej do przyjęcia wspólnej waluty: Litwy, Polski, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii i Szwecji. Z tej grupy, jedynie Litwa spełnia wymagane kryteria. Sytuacja pozostałych 7 krajów zostanie oceniona ponownie za 2 lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W kwestii formalnej mam pytanie, bo regulamin portalu, że na stronę główną są kierowane przez redakcję tylko teksty autorów z wyraźnymi portretami zdjęciowymi w profilu logo,a tymczasem...Jak to możliwe zatem jak wyżej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska za niczym nie musi i nie ma czekać. Polacy mają się wziąć w garść i pozbawić władzy obecnych politykierów, którzy wpędzają nasz kraj w coraz ciemniejszą otchłań.

Przyjęcie europejskiej waluty może i byłoby pomocne w rozliczeniach pomiędzy Polską i pozostałymi krajami obracającymi euro, ale przede wszystkim należy sprawić, by to polscy przedsiębiorcy mieli właściwe warunki do eksportowania swoich towarów i usług do pozostałych państw członkowskich a nie odwrotnie.
Poza tym już niebawem jedyne co będzie polskie to złoty, może więc lepiej zostać przy złotówce? Zawsze coś własnego ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.