Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska ma plan pobudzania krajowych gospodarek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 20:07

Komisja Europejska przygotowała plan pobudzenia gospodarki o wartości 200 miliardów euro. Propozycja Brukseli zawiera ulgi podatkowe, zachęty inwestycyjne, oraz ułatwienia w wykorzystaniu unijnych funduszy.

Program ma zostać sfinansowany przez kraje członkowskie Wspólnoty, które same zdecydują z których elementów programu skorzystają. Komisji zależy, by te działania były skoordynowane i wprowadzone w życie natychmiast. Plan wzmocnienia unijnej gospodarki będzie obowiązywać przez najbliższe 2 lata. "To wyjątkowy plan na wyjątkowy kryzys" - powiedział szef Komisji. Jose Barroso podkreślił, że skuteczna walka z kryzysem wymaga zdecydowanego działania wszystkich państw. Propozycjami Komisji zajmą się europejscy przywódcy na szczycie za 2 tygodnie.

Bruksela oczekuje od państw unijnych między innymi obniżenia podatku od towarów i usług, zmniejszenia obciążeń dla najmniej zarabiających, większego wspieranie rozwoju konkurencyjności, nowoczesnych technologii, wprowadzania zachęt inwestycyjnych i wspierania produkcji na przykład ekologicznych samochodów.
Komisja proponuje też ułatwienia w wykorzystaniu unijnych funduszy. Obawia się bowiem, że projekty współfinansowane ze wspólnej kasy zostaną zablokowane w związku z kryzysem i - co się z tym wiąże - problemami z uzyskaniem kredytów. Bruksela chce więc złagodzić wymogi i procedury, a także wypłacić dodatkowe zaliczki od nowego roku.

Rzecznik Komisji odpowiedzialny za sprawy regionalne - Dennis Abbott podkreśla, że decyzja Brukseli to sygnał dla prywatnych firm, by nie ograniczały ryzyka inwestycyjnego i nie wycofywały się z unijnych projektów. "Zaliczki zostaną wypłacone bardzo szybko. Dwie transze mogą być uruchomione już w pierwszych miesiącach przyszłego roku, jeśli oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem"- dodał rzecznik. Poza tym, Komisja zamierza też zwiększyć pulę kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Dodatkowo, by umożliwić szybsze wyjście z recesji, Komisja zgodziła się też na złagodzenie kryteriów paktu obowiązującego w strefie euro. Możliwe będzie na przykład tymczasowe przekroczenie limitu deficytu budżetowego, który wynosi 3 procent produktu krajowego brutto.

Również dziś unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia zadeklarował, że Bruksela ze zrozumieniem przyjmie ewentualną decyzję Polski o odsunięciu w czasie przyjęcia euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.