Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska naciska na zredukowanie deficytu finansów publicznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-11 14:24

Komisja Europejska naciska na kraje członkowskie, by redukowały nadmierny deficyt finansów publicznych. W sumie 20 państw na 27 przekracza obecnie dozwolony poziom 3% Produktu Krajowego Brutto. Tym razem o Polsce nie było mowy.


Bruksela oceniła postępy pięciu państw w redukowaniu deficytu, a kolejnym dziewięciu wyznaczyła terminy na zmniejszenie dziury budżetowej. W tej ostatniej grupie są: Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia, Słowacja i Słowenia.

To konsekwencja rozpoczętej przed kilkoma tygodniami procedury nadmiernego deficytu. Komisja wzięła wtedy pod lupę finanse tych państw, bo z jej prognoz wynikało, że deficyt wzrośnie w kolejnych latach i znacznie przekroczy 3-procentowy limit.

Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że powodem takiej sytuacji jest kryzys, bo plany pobudzania gospodarek znacznie obciążyły budżetu narodowe. Podkreśla jednak, że kraje powinny wprowadzić ściślejszą kontrolę budżetową i trzymać w ryzach wydatki publiczne.

Bruksela dała więc dziś czas krajom członkowskim na poprawę sytuacji. Belgia i Włochy mają zredukować deficyt do 2012 roku, pozostałych 7 państw zyskało dodatkowe 12 miesięcy. Jeśli chodzi o postępy w redukowaniu deficytu finansów publicznych, to słowa krytyki usłyszała Grecja.

Komisja doceniła natomiast działania w Hiszpanii, Francji, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.
Polska dziś nie była oceniana, bo Bruksela już kilka miesięcy temu wytknęła jej nadmierny deficyt, który powinien być zredukowany w ciągu trzech lat. Komisja zaleciła nam ograniczenie wydatków, zwłaszcza na cele socjalne, i przygotowanie do stycznia konkretnego planu naprawy finansów publicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.