Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska: Nie bójcie się ACTA!

22 marca odbyło się spotkanie w sprawie ACTA zorganizowane przez Komisję Europejską. Na pytania odpowiadał przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Luc Pierre Devigne.


Wreszcie padły pytania, czy KE zamierza respektować rezolucję Parlamentu Europejskiego w części dotyczącej zakresu negocjacji. Dyskusja w tym momencie stała się komiczna, bo wyglądało na to, że Devigne ma inną wersję dokumentu niż oficjalnie uchwalona przez PE. W rezultacie doszło do licytacji na numery punktów rezolucji. Wyraźnie Devigne nie miał racji, ale zaistniałe wątpliwości pozwoliły mu na rozmycie odpowiedzi. Pytania dotyczyły respektowania dwóch kolejnych punktów rezolucji PE:
- 9.: wzywającego KE do kontynuowania negocjacji ale ograniczenia ich do kwestii podrabiania wyrobów,
- 10. zobowiązującego Komisję do zapewnienia acquis w stosunku do przestrzegania praw autorskich (ang. copyrights) tak, żeby nie stało się możliwe np. przeszukiwanie (czy konfiskata) odtwarzaczy mp3 na granicach UE.

KE stoi na stanowisku, że oba punkty uzupełniają się wzajemnie i nie powinny być traktowane jako osobne. Innymi słowy KE może kontynuować negocjacje zarówno w temacie podrabiania wyrobów, jak i praw autorskich (pod warunkiem zapewnienia acquis). Wzbudziło to konsternację na sali. Gdyby punkty potraktować rozłącznie, ograniczą zakres negocjacji jedynie do naruszeń IPR w stosunku do podróbek. Czy KE zinterpretuje rezolucję na swoją korzyść? Jak podkreśla Devigne - walka z PE nie ma większego sensu. Z drugiej jednak strony zaawansowanie rozmów może sprawić, że KE nie zechce wycofać się z tak ważnych kwestii jak prawa autorskie.

Spotkanie zorganizowane przez KE właściwie niewiele wniosło do dotychczasowych informacji. Wszystkie podobne konfrontacje zakończą się podobnie, póki rozmowy opierać się będą na przeciekach i ustnych zapewnieniach (co gorsza pozostających w sprzeczności z przeciekami). Pozostaje mieć nadzieję, że KE dostrzega konieczność zmiany sposobu prowadzonych negocjacji. Groźba Trybunału a przede wszystkim odrzucenia ACTA przez PE, powinna podziałać na wyobraźnię negocjatorów. Jeżeli tak jest, to po następnej rundzie negocjacji (w Nowej Zelandii w połowie kwietnia) treść porozumienia i stanowiska stron zostaną ujawnione.

Więcej informacji:
Zapis spotkania (~90Mb)
Rezolucja Parlamentu Europejskiego apelująca o odtajnienie ACTA
Blog Michaela Geista
La quadrature du net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.