Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska ocenia walkę z korupcją w Polsce. Najskuteczniejsza Najwyższa Izba Kontroli

W poniedziałek został opublikowany raport Komisji Europejskiej o skali korupcji w 28 państwach członkowskich. Ukazano w nim m.in., jak różna jest skuteczność egzekwowania prawa w walce z tym zjawiskiem.

 / Fot. By Revised by Reworked (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zalecane dalsze kroki


Jak zauważyła Komisja, w Polsce nie tylko zostały wprowadzone potrzebne środki, ale także została zmieniona w tym celu polityka. Jednakże konieczne jest zwiększenie działań, obmyślenie spójnej strategii walki, a także współpracy mającej na celu kompleksowe rozwiązania.

Nie dla upolitycznienia CBA


Zalecane jest również wprowadzenie dodatkowych barier zabezpieczających CBA przed możliwością upolitycznienia. Przykładowo wymieniana jest między innymi wprowadzenie bezstronnej i przejrzystej procedury mianowania szefa instytucji, a także przeprowadzanie analizy skuteczności jej działania - czytam w serwisie Onet.pl.

CBA według Komisji rozwinęło się między innymi w zakresie egzekwowania przepisów antykorupcyjnych. Nadal jednak budzą niepokój metody stosowane przez tą instytucje. Ponadto raport wskazał w jakich obszarach walka z korupcją powinna się wzmocnić. Są to między innymi zamówienia publiczne czy nadzór spółek skarbu państwa, a także poszerzenie zakresu kontroli finansowania partii politycznych.

Skuteczna NIK i Rzecznik Praw Obywatelskich


Za jedną z najbardziej skutecznych polskich instytucji walczących z korupcją uznano Najwyższą Izbę Kontroli. Jest niezależna i profesjonalna, ale ma - jak ujęto w raporcie- ograniczone możliwości w sprawie decyzji. Podobną ocenę uzyskał również Rzecznik Praw Obywatelskich, który również zyskał opinię jako niezależnego organu.

Korupcja nadal poważnym problemem


Korupcja, jak wynika z raportu, jest nadal poważnym problemem dla Europy i krajów UE – szacuje się, że gospodarka może ucierpieć rocznie nawet o 120 mld euro. W poszczególnych krajach różni się - jak podkreśla raport charakter, poziom korupcji oraz skuteczność działania. "Nie możemy spocząć na laurach. Nie robimy jeszcze wystarczająco dużo i to dotyczy wszystkich krajów członkowskich" - podkreśliła unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Kolejny raport zostanie opublikowany za dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.