Facebook Google+ Twitter

Komisja Europejska wznawia działania przeciwko handlowi bronią

Rzecznik KE ds. polityki wewnętrznej, Michele Cercone oznajmił 19 grudnia br., że tworzona jest specjalna grupa, której zadaniem będzie zwalczanie nielegalnego handlu bronią. Inicjatywa ma być nowoczesną formą obrony przed niepożądanym zjawiskami.

Zdarzenia jakie miały miejsce w Oslo i na wyspie Utoya oraz w Liege, wzbudziły uzasadniony niepokój. Działania pojedynczych, uzbrojonych osób sprawiły, iż tylko w dwóch wspomnianych zajściach, pozbawionych życia zostało ponad osiemdziesiąt osób. Sprawcy (Breivik w Norwegii i Amrani w Belgii) byli w posiadaniu arsenałów, w których zgromadzili różnoraki nielegalny oręż. Liczne wypowiedzi i komentarze w mediach oraz na forach publicznych stały się bodźcem do prac mających zapobiegać możliwości powtórzenia się podobnych wypadków, które nie mogą być określane jako incydenty.

Logo / Fot. Materiały prasoweRzecznik prasowy Cercone, zwrócił uwagę na aspekty prawne, przedstawianego przedsięwzięcia i przypomniał, że prawo obowiązujące kraje Unii Europejskiej zabrania handlu bronią automatyczną i półautomatyczną. Stwierdził zarazem, że wedle jego wiedzy brakuje szczegółowych unormowań na poziomie UE w kwestiach tyczących się nielegalnego handlu bronią, co jak można domniemywać, wynika z niedostosowania praw krajów członkowskich, brak uściśleń powoduje, iż regulacje UE stają się nazbyt ogólnikowe i nie znajdują zastosowania w praktyce, mimo wyraźnej potrzeby i wymagań jakie narzuca tempo przemian na kontynencie.

Prawo unijne odnoszące się do broni, to przede wszystkim zasady co do tranzytu, importu i eksportu oraz prawa wynikające z uwarunkowań dziedzin nauki, przemysłu i innych. Natomiast posiadanie broni przez obywatela danego kraju, jest określone według stosownych zapisów "na poziomie narodowym", jak powiedział rzecznik.

Pytania na temat tworzonej grupy mającej zająć się problemem nielegalnego handlu bronią, zostały przez rzecznika skomentowane, iż jest zbyt wcześnie, aby mówić o efektywności i sukcesach w tej materii. Z pewnością jednym z zadań tej jednostki, będzie lepsza kontrola przemytu, jakim zajmują się siatki przestępcze. Wspólne działania państw członkowskich UE w tej sprawie, zaproponowały władze belgijskie.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykulyGazeta.pl
EbS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A legalny handel bronią jest cacy?? Niech towarzysze komisarze powiedzą to ofiarom woj.. przepraszam-OPERACJI POKOJOWYCH!
Jedna grupa handlarzy będzie zwalczała drugą, niech się wreszcie wezmą za naprawę Unii, choć chyba już na to za późno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.