Facebook Google+ Twitter

Komisja Macierewicza będzie miała pełne ręce roboty

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-09 09:25

Weryfikacji w Wojskowych Służbach Informacyjnych chce się poddać więcej żołnierzy niż pracuje. Do północy w poniedziałek żołnierze Wojskowych Służb Informacyjnych mieli czas na złożenie oświadczeń, na podstawie których będą weryfikowowani

fot. Dziennik Zachodni Nie wszyscy obecni żołnierze WSI taki dokument złożyli, natomiast temu procesowi chcą się poddać także osoby wydalone ze służby.

Oświadczenia złożyło około 3 tysięcy byłych i obecnych żołnierzy. W samej formacji jest ich obecnie 1800. – Weryfikacji poddają się również ci, którzy mają nadzieję na powrót do służby. To dostarczy komisji weryfikacyjnej bardzo ciekawego materiału badawczego – powiedział nam Piotr Bączek, rzecznik prasowy Antoniego Macierewicza, wiceministra obrony narodowej.

Żołnierze, którzy dokumentu nie złożyli, nie będą pracować w nowych służbach specjalnych. W najlepszym wypadku przejdą do rezerwy kadrowej MON. Wiceminister Macierewicz szacował wcześniej, że około 20 proc. żołnierzy WSI nie podda się weryfikacji. Nie wiadomo, ilu żołnierzy WSI swoich oświadczeń nie złożyło.

– Będziemy to wiedzieli dopiero po przejrzeniu dokumentów – dodaje Bączek.

W specjalnej ankiecie żołnierze WSI musieli odpowiedzieć na pytani: czy dopuścili się kiedykolwiek ujawnienia tajemnicy służby, czy wiedzieli o jakimś przestępstwie w szeregach tej formacji, czy wpływali bezprawnie na władzę lub czy współpracowali nielegalnie z jakimś przedsiębiorcą bądź dziennikarzem oraz czy tworzyli fałszywe informacje.

Takie oświadczenia trafiają do komisji weryfikacyjnej. Jej przewodniczącym jest Macierewicz. Reszta jej składu jest okryta tajemnicą, ze względu na bezpieczeństwo tych osób. Ci ludzie będą bowiem rozstrzygali o ludzkich losach i decydowali o tym, czy ktoś skłamał w ankiecie, czy też nie. Jeśli komisja udowodni, że oświadczenie jest nieprawdziwe, grozi za to nawet do 8 lat więzienia.

WSI mają przestać istnieć z końcem września. Od października zastąpią je Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego. Z naszych nieoficjalnych informacji zbliżonych do sejmowej komisji ds. służb specjalnych wynika, że opóźnia się proces tworzenia rozporządzeń, na podstawie których nowe służby mają działać.

(AR/APP) - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.