Facebook Google+ Twitter

Komisja Majątkowa i Kościół mają rozgrzeszenie z korupcji

Tylko nieliczne śledztwa i jedynie kilka trafiło przed oblicze Temidy w sprawie działalności Kościelnej Komisji Majątkowej. Resztę, z ponad 20 prowadzonych w kraju, umorzono z braku znamion lub dowodów przestępstwa.

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoO Kościelnej Komisji Majątkowej powiedziano już i napisano bardzo wiele, zdawało się, że wszystko. Okazuje się, że nie. Przed dwoma miesiącami w Katowicach ruszył proces sądowy Jacka D. i członków jego rodziny. Gliwicka Prokuratura postawiła im zarzuty przestępstwa w sprawie o zakup ziemi zwróconej Kościołowi przez Komisję Majątkową.

To jednak nieliczne śledztwo, które trafiło przed oblicze Temidy. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że "z blisko 30 śledztw, w których badano działalność Komisji Majątkowej, tylko kilka jest w toku. Resztę umorzono". Bo skoro ewentualne wykroczenia robiła Komisja Kościelna, to przecież nie mogła kłamać, ani kraść.

Gazeta komentuje to inaczej i delikatnie - "z dużej chmury mały deszcz". Zastrzega przy tym, że tak można by określić efekty pracy śledczych i śledztw "prowadzonych przez kilkanaście prokuratur z całego kraju, dotyczących działalności Kościelnej Komisji Majątkowej".

Komisja Majątkowa przestała istnieć rok temu, czyli po dwudziestu latach działania. Po jej zamknięciu zaczęły wpływać do instytucji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych ze zwrotem byłych kościelnych nieruchomości (wpłynęło ich niemal 30). Z ogólnej liczby doniesień, 22 złożyło CBA, a kilka m.in. samorządowcy. Wszędzie wszystkie podejrzenia były podobne: "parafiom oddawano grunty, lub płacono odszkodowania, przewyższające wartość utraconych" - pisze "Rz".

Podobno wiele sygnałów nie miało potwierdzenia z realną rzeczywistością. W efekcie - ponad 20 śledztw umorzono, albo odmówiono ich wszczęcia. Główne powody były te same: "brak znamion przestępstwa i brak dowodów na jego popełnienie". Według "Rzeczpospolitej", nawet w głośnych medialnych, i zdawało się uargumentowanych sprawach, wszystko skończyło się bez zarzutów.

Gazeta przytacza jeden z bardziej przekonujących przykładów. Przypomina, że prokuratorzy warszawscy, po dochodzeniu uznali np., że nie złamano prawa w 2007 roku, przy przekazaniu zakonowi ojców bonifratrów i Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek 10 ha gruntów w Piasecznie. Przekazane grunty zakonom Komisja Majątkowa wyceniła je na 40 mln zł, a zakon wkrótce sprzedał ziemię za 111 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@Mnich Wczoraj 20:58
A co @Mnichu powiedziałbyś, gdyby ktoś Ci wygarnął, że łżesz jak pies? Dobrze wiesz, że gminy przekazują kasę na różne cele w tym zakresie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wystarczy
  • wystarczy
  • 12.07.2012 08:22

po co kosciolowi majatki jeszcze maja malo?im czyli prawym katolom wystarczy krzyz,kawal szerszej drogi do dreptania ,kawalek jakiegos znicza i to chyba wszystko.pieniadze, majatki,dobra,potrzebuje zachlanna hierarchia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli coś jest zabytkiem pod opieką konserwatora, to wszelkie zmiany w owym obiekcie powinny być konsultowane z owym konserwatorem, a nie robione według własnego widzimisię.

A majątek to powinien być oddawany w ilościach się należących, a nie kilka razy więcej, bo cena została sztucznie zaniżona. Jakoś prywatnym właścicielom nie oddają zamiast jednej kamienicy pięciu o zaniżonej wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mnich
  • Mnich
  • 11.07.2012 20:58

Kościół remontuje sam swoje budynki z wyjątkiem tych które są zabytkami.W takich wypadkach ministerstwo kultury partycypuje w kosztach tak jak w przypadku kościołów innych wyznań oraz obiektów zabytkowych znajdujących się w prywatnych rękach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro kościół dostaje to co mu się należy, to niech sam remontuje swoje budynki, a nie domaga się państwowych pieniędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 11.07.2012 20:27

Kościół dostaje to co mu komuna ukradła !! Cybruch jak tobie by komuchy zabrali dom,to nie walczył byś o swoje!!?? Własność to rzecz święta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.