Facebook Google+ Twitter

Komisja obłudy Platformy Obywatelskiej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-12 07:47

Widać wyraźnie, że Platforma w swym panicznym strachu po wybuchu afery hazardowej robi wszystko, aby prace komisji nie skupiły się na tym właśnie temacie.

Kiedy powstawała komisja śledcza ds. banków, posłowie PO podnieśli wielkie larum, że komisja śledcza powinna być powołana do zbadania jakiejś jednej konkretnej sprawy. Argumentowali, że w żadnym wypadku nie może ona zająć się tematem bardziej kompleksowo. Dziś ta sama formacja, która najgłośniej wtedy krzyczała, że komisję bankową trzeba zlikwidować, a już na pewno ograniczyć jej funkcje i zakres prac, stosując odwrotną argumentację do komisji hazardowej podejmuje największy wysiłek, aby nie było jednego sprecyzowanego przedmiotu prac komisji, tj. afery z udziałem najwyższych przedstawicieli PO z możliwością przecieku z Kancelarii Premiera. Chce przy tym, abyśmy dzięki temu naiwnie uwierzyli, że zamierza więcej wyjaśnić, choć komisja ma zakończyć swe prace już z końcem lutego. Wyrzucając część opozycji z komisji (na dłuższą metę nieskutecznie), przesuwając Schetynę na funkcję przewodniczącego klubu i biorąc dla siebie funkcję przewodniczącego komisji hazardowej PO stała się jednak adwokatem we własnej sprawie, co powiększyło efekt kompromitacji.

24 marca 2006 r. odbyło się w Sejmie głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie powołania tzw. komisji bankowej. Miała ona na celu zbadanie rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r. Za przyjęciem wniosku głosowała koalicja PiS, Samoobrona, LPR oraz PSL i dwaj posłowie niezrzeszeni. Najwięcej głosów przeciw oddała Platforma Obywatelska - 118 głosów (wszyscy posłowie PO obecni na sali, pełna dyscyplina partyjna), głosując ramię w ramię z SLD (47 głosów).

12 maja 2006 r. Sejm wybrał skład komisji bankowej, do której weszło trzech przedstawicieli PiS, dwóch PSL, a pojedyncze miejsca wzięły LPR, SLD i Prawica Rzeczypospolitej. Samoobrona mimo, iż była w koalicji, nie miała swych przedstawicieli, a Platforma, mimo iż była w ogóle przeciw powołaniu tej komisji, jako największa partia opozycyjna dostała dwa miejsca.

Choć propozycji budzących wątpliwości głośnych prywatyzacji do zbadania było aż zanadto, podniesiono argument, że komisja bankowa powinna najlepiej zająć się jakąś jedną konkretną sprawą. Jakże to tak, aby w "państwie prawa" powoływać komisję szukającą przekrętów w bankowości na przestrzeni kilkunastu lat!? Protestowała Platforma (pokrzywdzona - a jakże! - za małą liczbą przedstawicieli w komisji), biła na alarm "Gazeta Wyborcza", niepokoił się Balcerowicz i inni odpowiedzialni za stan polskiej bankowości, niemal w całości sprzedanej
kapitałowi zagranicznemu, bez szerszej dyskusji dlaczego tak się stało i co z tego mają Polacy. Zdaniem przeciwników jej powołania komisja bankowa nie powinna w ogóle zajmować się szeroko tematem, a w przeciwnym razie należy jej ukręcić łeb. I tak też się stało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Komisje sejmowe, to dziwaczny twór, w którym posłowie bawią się w śledczych, nie mając ku temu żadnych predyspozycji.To pokaz autolansu i bezczelności .Szkoda pieniędzy podatników na takie spektakle. Od takich spraw jest prokurator i sądy.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2010 11:20

Wierzę w platformę wiertniczą, bo to cieżka harówa, duża odpowiedzialność i konkretne wyniki finansowe. Jeśli w nazwie partii politycznej znajdzie się świadomie lub przypadkowo określnik "obywatelski" to duże prawdopodobieństwo tego, że próżniaczy politycy mogą się przeciwstawić Obywatelom, ograniczać Ich prawa i Ich oszukiwać. Ale skoro ludzie na to pozwalają, no to czy wina jest tylko po stronie polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem Panu powiedzieć, że jestem "zadżumiony" i po moim wpisie bardzo rzadko wpisują się inni. Przepraszam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tam komisje, byleby było 7o% poparcia w sondażach, przeprowadzanych przez media, niby zawładnięte przez PiS. Zastanawiam się nad tymi procentami sondażowymi, czy dotyczą one tej mądrej części Polaków, czy tej drugiej, jeszcze mądrzejszej.
Odnośnie Banków, bez żadnej Komisji powiem z 99 procentowym prawdopodobieństwem, że największą szkodę Polsce wyrządził Pan Leszek B. Na drugim miejscu uplasował się AWS z Marianem K. I Jerzym B. na czele. Ale to zostanie potwierdzone dopiero później, teraz jeszcze za wcześnie na wskazywanie winnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.