Facebook Google+ Twitter

Komisja śledcza: Kolejni prokuratorzy zeznają ws. śmierci B.Blidy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-10 10:09

Sejmowa komisja śledcza, badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy rozpoczęła przesłuchiwanie Jarosława Wilczyńskiego z katowickiej prokuratury. Prokuratorzy mają wyjaśnić przed komisją, kto jest autorem postanowienia o wszczęciu śledztwa w sprawie Barbary Blidy.

Prokurator Jarosław Wilczyński zeznał przed komisją, że w 2006. roku sporządzał brudnopis dla maszynistki z postanowienia o wszczęciu śledztwa w sprawie posłanki SLD. Jak wyjaśnił, działał w tym czasie w zastępstwie ówczesnego katowickiego prokuratora Jacka Krawczyka.

Problem z ustaleniem autorstwa podpisu pod postanowieniem wyszedł na jaw, gdy prokurator Krawczyk zeznawał w warszawskiej prokuraturze, w śledztwie dotyczącym składania fałszywych zeznań przed komisją przez byłego jego przełożonego, Krzysztofa Sieraka. W prokuraturze przedstawiono Krawczykowi dokument z marca 2006 roku, pod którym widnieje jego nazwisko.

Krawczyk jednak oświadczył, że nie podpisywał takiego postanowienia. Kiedy o sprawie poinformowały media - do podpisu pod postanowieniem o wszczęciu postępowania wobec Barbary Blidy przyznał się prokurator Jarosław Wilczyński. Obaj prokuratorzy już zeznawali w śledztwie, w którym wyszły na jaw niejasności związane z autorstwem podpisu pod postanowieniem.

Dziś przed śledczymi ma stanąć także - po raz drugi - były katowicki prokurator Jacek Krawczyk.

Barbara Blida popełniła samobójstwo w kwietniu 2007 roku, podczas próby jej zatrzymana przez ABW. Funkcjonariusze Agencji działali na zlecenie katowickiej prokuratury, która zamierzała postawić Barbarze Blidzie zarzut pomocnictwa w korupcji. Chodziło o pośrednictwo we wręczeniu łapówki szefowi jednej ze śląskich spółek węglowych.

Sejmowa komisja śledcza bada prawidłowość i legalność działań prokuratury oraz ABW wobec Barbary Blidy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.