Facebook Google+ Twitter

Komisja śledcza: Sprawa Kaczmarka była wykorzystywana politycznie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 07:14

Sprawa przecieku i Janusza Kaczmarka była wykorzystywana politycznie - wynika z raportu cząstkowego komisji śledczej badającej domniemane naciski na organa władzy.

Szef komisji Sebastian Karpiniuk powiedział, że opracował część raportu dotyczącą sprawy przeciekowej. Dodał jednak, że zgodnie z prawem do czasu zakończenia prac komisji nie może go opublikować.

Według niego z zeznań prokuratorów prowadzących w 2007 roku śledztwo wynika, że wbrew ustaleniom ich polityczni zwierzchnicy obarczali winą byłego szefa MSWiA. - Mamy jasny obraz tego, że były kolosalne rozbieżności między "czapą polityczną" nad prokuraturą, a realnymi zadaniami jakie wykonywali prokuratorzy - powiedział Karpiniuk.

Dodał, że z pełną determinacją próbowano wykazać, że Kaczmarek jest źródłem przecieku, co było politycznie wygodne dla ówczesnego rządu. Tymczasem prokuratorzy badający tę sprawę porzucili tę wersję już w 2007 roku, bo uznali że nie można jej udowodnić.

Komisja przesłuchiwać będzie dziś byłego prezesa PZU SA Jaromira Netzla. Był on wraz z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim podejrzewany o współudział w przecieku z akcji CBA w ministerstwie rolnictwa. Karpiniuk powiedział w rozmowie z IAR, że z tajnych zeznań świadków przed komisją wynika, że próbowano na niego wywrzeć nielegalny nacisk. Szef komisji naciskowej powiedział, że dochodzą do komisji informacje, że Netzel był "subtelnie przekonywany, żeby nie koniecznie przekazywać informacje zgodne z prawdą".

Karpiniuk zaznaczył, że nie może zdradzić szczegółów tych zeznań, bo pochodzą z niejawnych przesłuchań komisji i są objęte tajemnicą. Dodał jednak, że te tezy udowodni w raporcie końcowym. Przewodniczący nie sądzi, żeby zeznania Jaromira Netzla znacząco zmieniły dotychczasowe ustalenia komisji śledczej. Według niego mimo wszystko mogą okazać się ważne, bo świadek może podać istotne szczegóły prowadzonego w 2007 roku śledztwa.

Przewodniczący przypomniał, że do parlamentarnych wakacji chce zakończyć badanie sprawy przeciekowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.