Facebook Google+ Twitter

Komisja ws. śmierci Blidy przesłuchuje byłego szefa ABW z Katowic

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-09 12:40

Przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy zeznaje były szef katowickiej delegatury ABW. Mężczyzna odpowiadający incognito, został przedstawiony jako świadek numer 15.

Dyrektor katowickiej delegatury Agencji zeznał, że sprawa, w której po raz pierwszy zetknął się z osobą Barbary Blidy dotyczyła nieprawidłowości w branży górniczej. Wyjaśnił, że Agencji powierzono tę sprawę, bo wynikało to z „właściwości rzeczowej ABW".

Świadek przyznał, że sama prokuratura podkreśliła, że Agencja była odpowiednią instytucją do wyjaśnienia tej sprawy. Powiedział również, że skala nieprawidłowości w handlu węglem sięgała milionów złotych.

Świadek przyznał, że do 2006 roku sam nadzorował tę sprawę, a kiedy został dyrektorem delegatury - śledztwo przejął jego następca na stanowisku naczelnika wydziału postępowań karnych.

Odpowiadając na pytanie posłanki PO, Danuty Pietraszewskiej, dotyczące jednego ze spotkań wewnątrz Agencji, świadek powiedział, że nie pamięta, aby ktokolwiek przekonywał go do tego, że wątki polityczne sprawy są ważniejsze od gospodarczych. Danuta Pietraszewska zapytała jak doszło do tego, że dobrze wyszkolenie ludzie dopuścili do postrzału osoby zatrzymywanej, a karetka przyjechała 20 minut po tym wydarzeniu, natomiast drugi zespół medyczny po 50 minutach.

Świadek uznał to za wypadek, na który nie miał wpływu, ani stopień funkcjonariuszy, ani ich doświadczenie zawodowe. Odnosząc się natomiast do pytania o poczucie własnej odpowiedzialności za błędy w akcji powiedział, że jest ono niestosowne i poprosił o jego uchylenie.

Poseł Wojciech Szarama z PiS pytał, czy kiedykolwiek doszło do takiej sytuacji, że funkcjonariusze ABW sugerowali prokuratorom jakie działania trzeba podjąć. Świadek odpowiedział, że nie przypomina sobie takiej sytuacji. Świadek nie odpowiedział natomiast na pytanie kto zdecydował - ABW czy prokuratura - o terminie zatrzymania Barbary Blidy i innych osób.

Barbara Blida popełniła samobójstwa 25 kwietnia 2007 roku podczas próby jej zatrzymania przez ABW. Funkcjonariusze działali na polecenie prokuratury, która zamierzała postawić Barbarze Izie zarzuty korupcji w handlu węglem. Komisja bada, czy dziania prokuratury i ABW były zgodne z prawem i procedurami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.