Facebook Google+ Twitter

Kōmisorz Hanusik we Rudzie Ślónskij

Wymykając się obławom i pościgom Czornych Ancugów, kōmisorz Hanusik dotarł do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Wiyrku. Przysmyczył ze sia w rukzagu kilka tomów zakazanej powieści: We tajnyj sużbie slōnskiej nacyje.

 / Fot. Adam K. Podgórski
W Galerii Krekot MBP w Rudzie Śląskiej Marcin Melon spotkał się z grupą czytelników, by publicznie zaprezentować drugą część przygód komisarza Hanusika, który w tak zwanym międzyczasie przestał być policjantem, bowiem za picie gorzoły wywalono go ze służby. Autor wykazał się sporą nieznajomością policyjnych realiów, bowiem gdyby z policji wyrzucano wszystkich pijących, to poza komendantem głównym prędko by w niej nikogo nie zostało.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Kōmisorz Hanusik. We tajnyj sużbie slōnskiej nacyje, to ftora tajla perypetii dzielnego policaja, bohatera piyrszyj kryminalnyj komedyji we ślōnskij godce. O ile w pierwszej części komisarz rozprawia się ze stworokami, sprawcami niesamowitych zbrodni, a powieść można zaliczyć do gatunku współczesnej fantasy, to w drugiej części mamy do czynienia z political fiction. Przy czym ta fikcja, niestety ma dużo wspólnego ze smutną śląską rzeczywistością.

Dodam nieskromnie, że ze swojom ślubnom babom – czyli Basieńką – dostąpiliśmy zaszczytu uwiecznienia nas na kartach powieści jako autorzy „Mitologii śląskiej”, co zresztą w książce źle się dla nas skończyło.
Fabuły nie zdradzę, aby zaostrzyć apetyty potencjalnych czytelnikowi, których będzie – jak mniemam sporo. Powiem tylko, że książkę czyta się inaczej niż pierwszą, gdyż język śląski uległ w niej jakby zwielokrotnieniu.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Spotkanie z Marcinem Melonem odbyło się w ramach platformy dialogu kulturalnego Godula Fermata, zaś prowadzi je dyrektor rudzkiej książnicy – Krystian Gałuszka.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Okładkę do książki stworzył, podobnie jak poprzednio, Jarosław Kassner.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.