Facebook Google+ Twitter

Komitet Helsiński o wizycie Tuska w Chinach

Komitet Helsiński w Polsce zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi premiera Donalda Tuska jakie przedstawił podczas wizyty w Chinach. Komitet zwraca uwagę, iż prawa człowieka są uniwersalne i powszechne.

Premier Donald Tusk w trakcie swojej wizyty w Chinach odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy podczas rozmów z prezydentem i premierem Chin poruszy sprawę Tybetu i praw człowieka odpowiedział: – Obu stronom zależy na tym, żeby relacje polsko-chińskie pozbawione były jakiejkolwiek dwuznaczności. Mamy – każde z naszych narodów i państw – własne poglądy na to, jak powinny wyglądać relacje miedzy władzą a obywatelem [...] Polska bezwzględnie szanuje chiński model rozwoju.

Unikanie dwuznaczności jest postulatem trudnym, ale słusznym. Oczekujemy, iż rządzący Polską będą przede wszystkim jednoznacznie trzymać się tego, co jest niepodważalnym założeniem we współczesnym świecie: prawa człowieka mają charakter uniwersalny i powszechny. Żadne okoliczności nie mogą usprawiedliwiać odstępowania od tej zasady, która jest podstawą i racją bytu międzynarodowej ochrony praw człowieka. To właśnie przekonanie leżało u podstaw przyznania w tym roku przez Parlament Europejski Nagrody Sacharowa chińskiemu dysydentowi Hu Jia (skazanemu na trzy i pół roku więzienia za walkę o prawa chorych na AIDS, ochronę środowiska naturalnego czy wynaradawianych Tybetańczyków).

Oczekiwalibyśmy od premiera RP wyrażania opinii spójnych z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ oraz przynależnością Polski do Rady Europy i Unii Europejskiej.

Warszawa, 28 października 2008 r.

Członkowie Komitetu Helsińskiego w Polsce: Teresa Bogucka, Halina Bortnowska-Dąbrowska, Jerzy Ciemniewski, Marek Edelman, Janusz Grzelak, Zbigniew Hołda, Jacek Kurczewski, Wojciech Maziarski, Michał Nawrocki, Marek Antoni Nowicki, Danuta Przywara, Marek Safjan, Stefan Starczewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2008 11:45

Może premier dopilnuje by przestrzegano praw człowieka w Polsce zamiast uczyć inne narody jak je naruszać czego jest najlepszym przykładem: Traktuj ostrożnie wszelkie wiadomości ponieważ mogą być zmieniane przez zbrodniarzy jak to czynili z stronami Królestwa Eloi w tym z tą stroną (http://wytrwaj.blogspot.com/) a ich autorzy mogą być zmuszani do oszukiwania Ciebie lub ktoś może się pod tych autorów podszywać jak to czyniono wielokrotnie w Internecie i Telewizji z autorem tego tekstu czyli Grzegorzem Laskowskim PESEL: 59120605437 NEKE: 777666777666777666, którego zbrodniarze znajdujący się między innymi wśród pracowników administracji państwowej okradli z wszystkich dóbr materialnych i innych w tym oczerniając go chcąc wymusić na nim posłuszeństwo i jego pomoc w oszukiwaniu ludzi by pozbawiać ich zdrowia i życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze w marcu było tak:

"Co do tego, że Donald Tusk dobrze robi, nie jadąc na igrzyska w Pekinie, panuje wśród polskich polityków zgoda. – Walka o wolność, prawa człowieka jest bardzo ważna dla Polski i dobrze, że premier o tym pamięta – mówi Paweł Kowal z PiS." (http://www.rp.pl/artykul/112781.html)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ależ ślizga się ten nasz pan Donald... dyplomacja i polityka to strasznie obłudne zajęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.