Facebook Google+ Twitter

Komórka i komputer wrogami tradycyjnej edukacji?

Młodzi ludzie nie mogą żyć bez nowoczesnej technologii - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców.

Od prawej: Magda Gucman, Asia Hryciuk, Maria Majewska i Natalia Skłodowska - maturzystki z klasy matematyczno-geograficzno-historycznej z II LO im. S. Batorego w Warszawie, dzwonią do bliskich po egzaminie maturalnym z języka polskiego. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiNaukowcy z Cranfield School of Management, Northampton Business School oraz AJM Associates zapytali grupę 267 uczniów w wieku od 11 do 18 lat o to, jak często używają gadżetów elektronicznych i jak wpływa to na ich edukację. Z badania wynika, że aż 63 procent uczniów nie może obejść się bez internetu i komputera. Ponad połowa nastolatków codziennie spędza co najmniej pół godziny z telefonem komórkowym w ręku, z czego 17 procent przyznało się do używania komórki ponad 3 godziny dziennie.

Tak częste korzystanie z gadżetów elektronicznych odbija się na edukacji młodzieży. Ponad 80 procent respondentów przyznało się, że wielokrotnie zdarzało im się kopiować prace, lub chociaż fragmenty prac domowych z internetu. Ponadto, prawie wszyscy uczniowie szukają informacji wyłącznie w sieci, przez co nie czytają książek.

Także używanie komórek rodzi negatywne skutki. Ze względu na wiele skrótów używanych przy pisaniu smsów, młodzi ludzie maja ogromny problem z ortografią i poprawnym używaniem języka. Mało kto wyłącza swój telefon podczas lekcji. Wielu uczniów po prostu chowa komórkę lub inny elektroniczny gadżet pod ławką, co jak twierdzi dr Nada Kakabadse z Northampton Business School, rozprasza ich i odciąga od tego co dzieje się na lekcji.

Uzależnieniem od technologii zajęli się także Chińczycy. Z sondażu wykonanego przez Stowarzyszenie Młodych Chińczyków na rzecz Rozwoju Sieci wynika, że aż 15,6 procent ludzi w wieku od 6 do 29 lat jest uzależnionych od internetu.

Problem ten niepokoi również Polaków. W grudniu w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata, podczas której uznano uzależnienie od technologii za jedną z najniebezpieczniejszych patologii współczesnego świata.

źródło: bbc
newsweek
polskie radio

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Elektronika wrosła w nasze codzenne życie. Jaki wpływ ma na naukę? - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.02.2010 13:39

Chińczycy ? Oni pewnie krytykują uzależnienie od jedzenia :) Toż to kapitalistyczny wynalazek - obżarstwo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

NO JASNE, niech młodzież się uczy jak za moich "pięknych" komunistycznych czasach. Na liczydle i patyczkach, a do gry niech koniecznie używają warcaby i bierki, chyba że kogoś stać na rower. Nie jestem naukowcem i piszę prosto, ale szczerze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.