Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24643 miejsce

Komórki macierzyste szansą w leczeniu udaru mózgu

Pierwszy etap testowania zastosowania komórek macierzystych w odbudowywaniu tkanek mózgu uszkodzonych po udarze został oceniony pozytywnie.

Zdjęcie wykonane po udarze mózgu / Fot. Dr C. Grefkes, Uniwersytet w Kolonii (CC 3.0)Badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu uszkodzeń mózgu zostały zapoczątkowane w 2001 przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Alberta Eisteina w Nowym Yorku. Śledzili oni reakcje mózgu szczurów po implantacji komórek macierzystych w miejsca uszkodzone przez udar. Naukowcy wykorzystali właściwość komórek macierzystych, którą jest możliwość przekształcenia w dowolny typ tkanki. Z założenia komórki te miały przeistoczyć się w zdrowe neurony i uzupełnić ich ubytek w mózgu po chorobie.

Eksperyment ze szczurami powiódł się i pokazał, że komórki te rozwijają się we w pełni wyspecjalizowane neurony. Co więcej neurony te są w stanie tworzyć nowe połączenia w mózgu w ciągu 3-6 tygodni po implantacji. Mimo sukcesu, pojawiło się jednak wiele wątpliwości.

Już na samym początku badań Profesor Daniel Rosenbaum z Uniwersytetu Alberta Einsteina przyznał, że nie jest pewny, czy implantowane komórki macierzyste są w stanie przetrwać dłuższy okres. Ponadto pojawiły się kontrowersje związane z ich pozyskiwaniem z zarodków ludzkich hodowanych w laboratoriach.

Jednak w ciągu ostatnich dziesięciu lat testy nad pozyskiwaniem i wykorzystaniem komórek macierzystych były nadal przeprowadzane.

W zeszłym roku pierwszy pacjent z Glasgow Southern General Hospital został poddany implantacji komórek macierzystych w tkanki mózgu uszkodzone po udarze. Ilość przeszczepionych komórek była niewielka co pozwoliło na sprawdzenie, czy metoda ta nie jest szkodliwa dla ludzi. W ciągu roku temu eksperymentowi poddanych zostało dwóch następnych pacjentów. Na dzień dzisiejszy stan ich uległ poprawie. W ciągu najbliższych lat dla następnych dziewięciu osób zaplanowane są implantacje z większą dawką komórek.

Już teraz jednak profesor Keith Muir z Uniwersytetu w Glasgow przyznaje, że jest zadowolony z rezultatów leczenia tą metodą. Jednak by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, dawki komórek macierzystych będą podawane stopniowo. Jeżeli badania w pełni się powiodą, leczenie pacjentów przez wszczepienie komórek macierzystych możliwe będzie dopiero za około pięć lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

grzegorz p
  • grzegorz p
  • 12.04.2012 12:49

wszystko fajnie tyle tylko ze sa 2 ale :1 ale :podobno te przeszczepy jako skutek uboczny moga pobudzac rozwoj nowotworow
po drugie W Niemczech moj znajomy mial 2x zastosowany ten przeszczep i klinicznie poprawa byla symboliczna .
Bede sledzil ta terapie ale mysle ze najpredzej za6lat moze dac ta terapia skutki wyrazne

Komentarz został ukrytyrozwiń
wierzbicki robert
  • wierzbicki robert
  • 03.09.2011 21:31

troche dlugo ja z niedowladem lewej strony walcze juz 3 lata ale jest nadzieja tylko czy my dozyjemy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komórki, które załatają mózg
Przełomowa terapia. Zastrzyki z komórek macierzystych odbudują mózg po udarze – twierdzą brytyjscy naukowcy:
link:http://www.progenis.pl/index.php/prasaszczegoly,pr,108.html
Dopiero za 10 lat, ale szansa jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.