Facebook Google+ Twitter

Komórkowa łączność międzynarodowa nadal droga

Czy eurotaryfa komórkowa jest już dostępna dla każdego? Komisja Europejska odtrąbiła zwycięstwo, w przypadku Polski - chyba jednak przedwcześnie.

Eurotaryfa nadal droga. / Fot. archiwum redakcjiPrzed wakacjami napisałem artykuł jak tanio telefonować do Polski podczas zagranicznych wojaży. Zapowiadana eurotaryfa była jeszcze lekko mglistą przyszłością. Minął miesiąc, przepisy weszły w życie i postanowiłem sprawdzić jak wygląda sytuacja na obecną chwilę. Zadzwoniłem do Biura Obsługi Orange - owszem, eurotaryfa jest, znane są stawki, ale działać będzie dopiero od 30 sierpnia. Era, identycznie jak Orange, uruchamia eurotaryfę od 30 sierpnia. Za to Plus GSM informuje że eurotaryfa jest już dostępna. Od 29 lipca! Należy jedynie wysłać sms z prośbą o jej włączenie, a fakt fizycznego uruchomienia nastąpi w ciągu miesiąca od zgłoszenia. Czyli w niczym nie odstaje od pozostałych operatorów.

Okres wakacyjno-urlopowy w naszym kraju to zdecydowanie lipiec i sierpień. Niewielu wypoczywa kiedy jest już chłodniej. Na dobrodziejstwo tanich połączeń poprzez naszych operatorów nie mamy co w te wakacje liczyć. Z małym wyjątkiem. Nowy gracz na naszym rynku telekomunikacyjnym - Play - zaoferował swoim abonamentowym użytkownikom ofertę promocyjną. Atrakcyjniejszą od eurotaryfy - 0,49 zł za minutę. Co ciekawe - promocja obowiązuje niektóre kraje nie należące do Unii (np. Białoruś, Chorwacja) i działa do 15 września. Jest to jeden ze sposobów na pozyskanie klientów, których Play ma jeszcze niewielu. Duzi gracze naszego rynku nie muszą się aż tak starać. Eurotaryfę wprowadzają w ostatnim możliwym terminie, aby zarabiać jeszcze na starych zasadach. W końcu telekomy to biznes, a nie działalność charytatywna.

A oto zestawienie stawek eurotaryfy u poszczególnych operatorów*:

Orange - minuta wychodząca 2,20 zł, przychodząca - 1,20 zł.
ERA - minuta wychodząca 2,20 zł, przychodząca - 1,10 zł.
Plus - minuta wychodząca 2,24 zł, przychodząca - 1,10 zł.

Każdy klient będzie miał uruchomioną eurotaryfę automatycznie - wynika to z przepisów UE. Jednak stanie się tak dopiero na przełomie września i października. Niecierpliwi - jak pisałem - mogą ją włączyć od końca sierpnia, na własne życzenie. Należy jeszcze pamiętać o jednej, ważnej sprawie - eurotaryfa reguluje wyłącznie stawki połączeń głosowych. Stawki za transmisję danych, videorozmowy, sms, mms ustalają nadal operatorzy według własnego uznania.

*Wszystkie ceny brutto.

Warto przeczytać:
Jak tanio telefonować spoza granic polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.