Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3235 miejsce

Komorniczo - bankowe bezprawie czyli co komu wolno?

Jak się okazuje w naszym kraju są nadal równi i równiejsi. Trzeba zadać sobie pytanie czy nie czas tego zmienić...?

Mimo demokracji w naszym kraju okazuje się że niestety nadal nie wszyscy są równi wobec prawa. Są grupy zawodowe, które mimo tego że nie postępują zgodnie z prawem nie muszą się niczego obawiać.

Lekarze, prokuratorzy, bankowcy czy komornicy to nadal w Polsce grupy zawodowe, które będąc tak hermetycznie zamknięte nie pozwalają nikomu obcemu się do nich dostać, a nawet jeżeli uda się udowodnić, że doszło do złamania prawa to walka o sprawiedliwość jest ciężka i wyboista, oraz wymaga wielkiej i odwagi i cierpliwości.

Z taką sytuacją ma do czynienia pan Mirosław*, z jednego z miast z centralnej Polski, który przez wiele lat był klientem banku Credit Agricole. W roku 2008 na preferencyjnych warunkach zarezerwowanych dla stałych klientów wziął kredyt gotówkowy. Nigdy nie przypuszczał, że zostanie oszukany. Dopiero po pięciu latach ? (w roku 2013) bank sobie o nim przypomniał. I to w sytuacji, że jest im winien ponad 3,5 tysiąca złotych za niespłacone odsetki kredytu. I nie informując nikogo bank wystąpił do Sądu o wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego, a kiedy go uzyskał oddali sprawę do komornika. A ten wszczął procedurę egzekucyjną przesyłając pisma gdzie się tylko dało. Do zakładu pracy, ZUS, banków,, Urzędu Skarbowego. Na nic zdały się informacje, że klient zgodnie z umowa spłacił kredyt. Oczywiście nikt w banku nie chciał go słuchać odsyłając do działu kredytów trudnych zajmujących się windykacją należności, do którego pomimo posiadania kilkunastu numerów nie można było się dodzwonić. W związku z tym jedyne co mu pozostawało do złożyć skargę o wznowienie postępowania w zakresie umorzenia bankowego tytułu egzekucyjnego na podstawie art. 399 i kolejnych k.p.c. Niestety komornik prowadzący sprawę (z Wołomina) mimo informacji na ten temat nie ma zamiaru umorzyć egzekucji komorniczej do czasu prawomocnego wyroku.

W związku z tym nasz bohater robi krok, który nieco zaskakuje bank jak i komornika. Występuje ze skargą do Komisji Nadzoru Finansowego przeciwko bankowi, który wszczyna postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, ja i składa doniesienie do Prokuratury na działanie komornika. Podstawowym zarzutem jest to, iż komornik zajmuje świadczenia pieniężne które zgodnie z zapisami k.p.a są wolne od zajęcia komorniczego. Reaguje również bank, który w końcu sam oddzwania do pana Mirosława i przekazuje potrzebne informacje. Również w Sądzie nasz bohater nie próżnuje. Składa pismo informując dlaczego wystawienie BTE odbyło się niezgodnie z prawem. I przedstawia 6 wniosków na podstawie których bank nie miał prawa wystawić BTE. Co ciekawe nikt nie chciał od niego słuchać wyjaśnień w zakresie informacji o spłacie kredytu zgodnie z umową. Okazuje się że w tym przypadku zaufanie pana Mirosława do banku CA naraziło go na bardzo poważne nieprzyjemności.

Inną sytuacją związaną z naszym bohaterem jest to, że od prawie 2 lat walczył o zamknięcie konta osobistego. Kiedy pierwszy raz był o oddziale banku CA poinformowano go, że dyspozycja została przyjęta. Jakież było jego zdziwienie kiedy po dwóch latach dostał upomnienie z informacją o zapłacie zaległych opłat na kwotę ....prawie 420 złotych i nową kartę do bankomatu. Dopiero pismo z informacja o skardze do KNF spowodowało, że bank umorzył odsetki, a konto dał do zamknięcia. Jednakże jeżeli p. Mirosław chce mieć to na piśmie .....musi zapłacić 20 zł. I tu mamy odpowiedź na czym banki żyrują. Na niewiedzy swoich klientów. NIe dość, że sami doprowadzili do nieprawidłowości, to każą sobie jeszcze za to płacić.

Czekam na wyjaśnienie tej sytuacji a o wynikach poinformuję.

Podobną sytuacje miała pani Anna*. U niej rzeczywiście doszło do problemów ze spłata kredytu, ten sam bank i ten sam komornik. Z ta różnicą, że po przysłaniu pisma od komornika o zajęciu pani Ania dokonuje spłaty zaległości wraz z odsetkami. Dokonuje tego ostatniego dnia stycznia, a bank do dnia 22 lutego nie wysłał do komornika wniosku o umorzenie egzekucji ze względu na spłatę zaległości kredytowych. Jak się również okazuje każdy z pracowników banku ma informacje na temat czasu wysłania takiego zawiadomienia. Jeden mówi 14 dni, inny że wg uznania banku. Tu również skarga trafiła do KNF i prokuratury. Czekamy na zakończenie tej sprawy.

Mam nadzieję, że nie będzie tak jak m.in w Częstochowie, gdzie komornik dokonał zajęcia niewłaściwej osobie i mimo że sąd uchylił nakaz spłacania długów, a bank wycofał roszczenia, komornik nie daje za wygraną. Chce zapłaty za swą pracę.

Okazuje się, że nie jest wcale wyjątkiem. Komornicy to bodaj jedyna grupa zawodowa, która może dostać wynagrodzenie za niewykonaną pracę. Bo przepisy są niejednoznaczne.
Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji z jednej strony mówi, że "w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową nie mniej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego".
Z drugiej strony te same przepisy określają, że "w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłaty uiszcza wierzyciel" - w tym przypadku bank. Bohater złożył w częstochowskim sądzie skargę na czynności komornika. I czeka.

Niestety nie są to sytuacje pojedyncze, gdzie dochodzi do bankowo-komorniczego bezprawia. Okazuje się że komornicy uważają się za bogów, i nawet nie mając prawa do niczego łamią prawo w imię prawa. Może czas, aby w końcu zrobić porządek w tym bankowo - komorniczym bałaganie i żeby niektórzy nie wykorzystywali swoich stanowisk do celów niezgodnych z prawem tak jak mamy do czynienia z bankiem CA czy komornikami z Warszawy lub Wołomina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.