Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13856 miejsce

Komornik bezprawnie wyrzucił mnie na bruk

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-27 08:22

Scena niczym z filmu „Komornik” Feliksa Falka. Egzekutor przyszedł do mieszkania, kazał wynieść z niego wszystkie rzeczy, które należą do pana Tadeusza. W ogrodzie ułożył meble, zabawki wnuków. Zrobił to bezprawnie.

– Miałem dom i szczęśliwą rodzinę. Teraz zostałem bez niczego – wzdycha Tadeusz Pietrzak z Wałbrzycha. – Zgodnie z prawem, nie można przecież wyrzucać ludzi na bruk. Na podwórku, za domem, leżą jeszcze zabawki wnuków pana Tadeusza. Egzekutor przyszedł wczoraj do jego mieszkania, kazał wynieść z niego wszystkie rzeczy.

– Straciłem wszystko. Kiedyś miałem firmę, normalne życie, teraz zostałem na ulicy – mówi Tadeusz Pietrzak. Wczoraj nowi właściciele zmienili zamki w domu, który sam budował

Na ławkę do parku

– Sam budowałem ten dom na początku lat 90. Miałem wtedy firmę, powodziło nam się całkiem nieźle. Ale, niestety, przyszedł czas, kiedy wszystko zaczęło się walić. Firma upadła, nie miałem za co spłacać kredytu i sprawa trafiła do komornika – opowiada pan Pietrzak.

Już dawno pogodził się z tym, że straci majątek, a jego dom zostanie zlicytowany.
– To już trwa kilka lat. Imałem się różnych zajęć, można powiedzieć, że robiłem wszystko, ale nie udało się spłacić kredytu – opowiada.

Ostateczna decyzja sądu mówiła o wszczęciu egzekucji. Wałbrzyszanin został wczoraj wezwany do opuszczenia mieszkania i opróżnienia go. – Już nie chcę walczyć o ten dom, bo zdaję sobie sprawę, że to nie ma sensu. Ale nie można tak postępować z ludźmi. Teraz muszę chyba iść na ławkę do parku – żalił się Tadeusz Pietrzak. – Zgodnie z prawem, nie można przecież wyrzucać ludzi na bruk.

Sprawę wyjaśnia Tomasz Białek z Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jego zdaniem, wyrok sądu nie określał prawa do lokalu zastępczego. – Jednak zgodnie z artykułem 1046 Kodeksu Postępowania Cywilnego, komornik powinien się wstrzymać od czynności do momentu, kiedy dłużnik lub gmina wskażą inny lokal tymczasowy.

Komornik postraszył

Jak zapewnia Tadeusz Pietrzak, komornik nie poinformował go o tym. – Straszył tylko, że jak się nie wyniosę, to wnuki, które wcześniej ze mną mieszkały, trafią do jakiegoś sierocińca – mówi wprost wałbrzyszanin. Komornik, który był u pana Tadeusza, nie chciał z nami na ten temat rozmawiać. Jedynie Stanisław Prus z Wrocławskiej Izby Komorniczej zapewnił nas, że wyjaśni sprawę.

Dziś pan Pietrzak znów zgłosi się do prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Kiedy przyszedł tam wczoraj, dowiedział się, że ten nie przyjmuje. – Tylko co ja mam teraz ze sobą zrobić, gdzie mam pójść? – denerwuje się. – Wypada mi zostać na ulicy.

Skarżą się na komorników

Do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro trafiła skarga kilku przedsiębiorców z Wałbrzycha, którzy stracili swoje firmy. Czują się pokrzywdzeni i domagają się zmiany przepisów. – Jeżeli właściciel firmy straci wszystkie urządzenia, które zajął komornik, to nie ma żadnej możliwości, żeby spłacić dług – mówi Piotr Kmieć, który kilka lat temu zatrudniał około 80 osób. – Poza tym komornik, sprzedając nieruchomości – naszym zdaniem – po zaniżonych cenach, zostawia dłużnika z takim samym długiem, jaki miał wcześniej – dodaje Tadeusz Pietrzak. Jego dom, który ma blisko 200 metrów kwadratowych powierzchni, został zlicytowany za 75 tys. zł. Minister przekazał sprawę wałbrzyskich komorników do dalszego rozpatrzenia.

Może zaskarżyć
Żaneta Łyko, prawnik
– Jeżeli dłużnik nie ma innego mieszkania, nie wskazał innego lokalu i nie zrobiła tego gmina, nie może być pozbawiony dachu nad głową. Taka osoba może złożyć skargę na czynności komornika w sądzie, do którego należy rewir komorniczy. Ma na to siedem dni od daty wykonania egzekucji. Wniesienie takiej skargi kosztuje 100 zł.

Sylwia Królikowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.