Facebook Google+ Twitter

Komorowski będzie uprawiał politykę pamięci. To nowa jakość

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-18 07:57

Bronisław Komorowski podobnie jak jego poprzednik będzie prowadził własną politykę historyczną. Chce, by nazywała się ona inaczej - polityką pamięci. W odróżnieniu od działań Lecha Kaczyńskiego nowy prezydent zamierza łączyć, a nie dzielić Polaków. Według jego zapowiedzi ta polityka nie będzie wymierzona przeciw innym narodom.

Prezydent Bronisław Komorowski przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi w dniu święta Wojska Polskiego podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. / Fot. PAP/Radek PietruszkaSkuteczność - tym ma się różnić polityka pamięci wobec sąsiadów Polski, którą będzie prowadził Bronisław Komorowski, od polityki historycznej, którą realizował Lech Kaczyński. 3 września Komorowski jako pierwsza głowa państwa polskiego odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen pod Berlinem, gdzie zginął komendant główny AK Stefan Grot-Rowecki i gdzie w czasie wojny więziono profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polskiemu prezydentowi będzie towarzyszył prezydent Niemiec Christian Wulff, który również ma złożyć wieniec w celi Grota-Roweckiego. Trudno sobie wyobrazić, by podobny gest możliwy był parę lat temu.

Co z Rosją?
Nie wiadomo dokładnie, jak będzie wyglądać rosyjska część polityki historycznej nowego prezydenta i czy rzeczywiście będzie ona skuteczna. W jego wypowiedziach nie ma oskarżycielskich tonów wobec Rosjan, ale nie ma też mowy o pospiesznym pojednaniu. Da się za to usłyszeć oczekiwanie destalinizacji w podejściu do wspólnej historii oraz symetrii w podejmowanych gestach. To, że 15 sierpnia nie doszło w Ossowie do odsłonięcia pomnika ku pamięci zabitych żołnierzy Armii Czerwonej w 1920 r., przyjęto w otoczeniu prezydenta z pewnym rozczarowaniem.

- Do zagospodarowania pozostało wiele tradycji, wspomnień, ważnych dat, które się nie wiążą z kontrowersją, z wojną z kimś, ale z polską dumą z pozytywnych dokonań. Na przykład tradycja Rzeczypospolitej wielonarodowościowej jako doświadczenia, które nosimy w sobie my, Ukraińcy, Litwini, Białorusini. Co z tego w nas pozostało, co można wykorzystać dla przyszłości? - zastanawia się Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Polityki". Komorowski już jako marszałek Sejmu często nawiązywał do tradycji I RP i czynił to w znacznie większym stopniu niż kiedykolwiek zrobił to Lech Kaczyński. Pewien wpływ miał na to zapewne fakt, że rodzina obecnego prezydenta wywodziła się z dawnych polskich Kresów Wschodnich, podczas gdy Kaczyńscy związani byli z Warszawą. W 2009 r. Komorowski otworzył w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawę o polskich tradycjach federalistycznych, która przedstawiała m.in. Rzeczpospolitą Obojga Narodów jako prawzór obecnej UE. Podobne przedsięwzięcia pojawią się i teraz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.08.2010 11:55

Jestem pełen nadziei i optymizmu co do prezydentury Komorowskiego. Znam dokładnie jego życiorys i na bieżąco śledziłem jego dokonania w życiu publicznym, szczególnie w naszym parlamencie. Sam fakt, że profesor Nałęcz posiadał legitymację PZPR nie dyskredytuje go jako historyka i mądrego człowieka. Szczególnie liczę na mądrą, wyważoną i skuteczną politykę wobec Rosji i Niemiec. Pośpiech jest złym doradcą. Jeśli ta polityka ma być skuteczna powinno się ją prowadzić małymi, rozważnymi krokami. Nie można liczyć na szybki przełom, gdy przez lata prezydentury Kaczyńskiego zostały na nowo wykopane rowy w postaci braku zaufania do sąsiadów, a wręcz budowanie wrogości wobec polityki Rosji przez wymachiwanie szabelką w Gruzji i na Ukrainie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi to wszystko sensownie, a jak będzie - zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczynają nam resetować pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.