Facebook Google+ Twitter

Komorowski krytykowany. Prezydent przeciwny jawnej informacji?

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej, po jej ukazaniu się w Dzienniku Ustaw prezydent skieruje ją jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego w celu jej ponownego rozpatrzenia - oświadczyła w niedzielę, 25 września Kancelaria Prezydenta.

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiJak podaje TVN 24 kontrowersyjna nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej, została podpisana przez prezydenta pomimo protestów organizacji pozarządowych, a wśród nich między innymi Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Sprzeciwy jednak nie zdały się na nic, bo nowelizacja ukaże się niebawem w Dzienniku Ustaw.

Co ustawa zmienia w życiu przeciętnego Kowalskiego? Dużo, bo będzie wiedział mniej. Jeżeli rząd uzna, że jakaś informacja nie powinna trafić do opinii publicznej to po prostu tam nie trafi. Nowego prawa broni także obecny premier, Donald Tusk, gdyż ułatwi ono ochronę interesów gospodarczych czy informacji o majątku państwa. Innego zdania jest opozycja. Według Jarosława Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej to poważne zagrożenie dla polskiej demokracji, bo każda informacja, którą teoretycznie uzna się za zagrażającą "ochronie ważnego interesu gospodarczego państwa" będzie tajona przed opinią publiczną.

Jak ustawy broni prezydent?

Prezydent poinformował, że celem nowelizacji ustawy było wdrożenie unijnej dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. Podkreślił również, że "jeśli nie zastosujemy się do tej dyrektywy, to Polsce będzie groził proces i wyrok skazujący na zapłacenie bardzo poważnej kary finansowej. Termin implementacji dyrektywy UE minął w lutym 2005 roku".

Czy wprowadzenie zmiany było konieczne?

Zdaniem TVN 24 nie było potrzeby głosowania nad poprawką na ostatnim posiedzeniu sejmu: "Kontrowersyjna poprawka, zgłoszona w ostatniej chwili przez senatora Marka Rockiego (PO), nie była wymagana przez zalecenia unijne."

Nowelizacja natomiast jest łudząco podobno do przepisu, który był kiedyś skierowany do Sejmu, ale pod naciskiem PiS, PSL oraz organizacji pozarządowych został wykreślony na etapie prac sejmowej podkomisji.

Ryszard Kalisz, dziś rano w studio TVN apelował do prezydenta, by ten dokładnie czytał ustawy, które podpisuje. Powiedział także, że nie rozumie postępowania Komorowskiego, a mianowicie nie pojmuje czemu, skoro ma wątpliwości, co do zgodności nowelizacji z konstytucją, podpisał poprawkę. Polityk SLD stwierdził, że głowa państwa najpierw powinna oddać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a potem, jeśli ten by nie miał zastrzeżeń mogłaby ją ewentualnie podpisać.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 29.09.2011 22:04

Jak patrzę na tego półgłówka to chce mi się płakać, bo jego głupota aż boli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bb
 • bb
 • 28.09.2011 00:09

WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2%
J.KACZYŃSKI premierem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tą ustawą chodzi tylko i wyłącznie o zatajanie niekorzystnych danych budżetowych. Nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mN
 • mN
 • 26.09.2011 13:01

Może niech do Was wreszcie dotrze? To są właśnie kapitalizm, wolność i demokracja takie jakie chcieliście mieć! Tak to działa na całym świecie. - Rząd idzie na rękę różnym koncernom, uchwala ustawy wygodne dla siebie, a ludzi ma w d****. To socjalizm jest skierowany ku ludziom, a kapitalizm to zwyczajne prawo dżungli.
U nas i tak nie jest tak źle. W takim np USA jak nafciarz Bush został prezydentem, to zwolnił koncerny naftowe z podatków i żeby zapewnić im tanie zasoby ropy wywołał wojnę w Iraku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 26.09.2011 12:46

Tragiczne to są głosy, inteligentnych inaczej, tłumaczących sobie bzdury na swoja modłę.

Choć z drugiej strony...był taki pan, esbecki współpracownik, towarzysz Jasiński wysunięty na czolo IV RP jako minister skarbu, umarzający dlug PC po czterech dniach od przegranych wyborów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komorowski mógł nie podpisać ustawy a jednak to zrobił w ten sposób opowiedział się po stronie tych którzy mają wiele do ukrycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zawodowiec
 • zawodowiec
 • 26.09.2011 12:27

Zaprzęgnęli Polskę i przyszłe pokolenia do nabijania kasy pewnemu zachłannemu lobby, które straciło fortunę na Grecji. Teraz zadbano o to, by miliardy za nasze bogactwa narodowe pracowały nie dla Polaków, lecz dla kolegów Tuska, Rostovskyego, Sikorskiego - światowej finansjery, lichwiarzy itp. Ci panowie zdążyli w kilka lat zaciągnąć długi na niespotykaną dotąd skalę. PO to by Polacy nie byli w stanie ich spłacić i musieli w zamian oddać światowym lichwiarzom wszystkie wartościowe zasoby. W ten sposób Polacy stają się narodem do obsługi cudzych interesów a całe fundamenty i stery rozwoju długofalowego Polski zostają oddane w ręce obcych panów. To jest nowy rasizm. Komorowski właśnie podpisał ustawę utajniającą działania rządu w sprawach naszych dóbr narodowych, aby przed wyborami p. Tusk nie musiał odpowiadać na niewygodne pytania co do "rozprzedania Polski i jej zasobów" oraz przetransferowania przyszłości Polski w nieznane nam ręce

Komentarz został ukrytyrozwiń
dan
 • dan
 • 26.09.2011 12:26

To jest tragedia. Jeśli PO przegra w kilka tygodni przed przekazaniem władzy, nadal będzie sprawować rządy, i zacznie wyprzedawać majątek z tytułu tej ustawy. Robił już tak SLD. Ustawa nie wejdzie w życie za kilka lat tylko za kila dni. Boże święty. W jakim ja kraju żyję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 26.09.2011 11:40

Pozdrawiam :)
Bardzo ładny tytuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie twierdzę,że nie ma Pan praw i nigdzie poniżej również tego nie napisałam. Natomiast uważam, że łatwiej jest skrytykować kogoś anonimowo w sposób jaki Pan to zrobił (troszkę niekulturalny), bo gdy zabrakło panu argumentów oskarżających artykuł swoją krytkę przeniósł Pan na mnie trochę zbyt pochopnie :) Jak sam Pan stwierdził, dyskutujemy o tematach, a nie nazwiskach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.