Facebook Google+ Twitter

Komorowski nie będzie kierował się wolą Lecha Kaczyńskiego

Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, nie zamierza skierować ustawy dotyczącej IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek podkreślił, że nie będzie się kierował wolą zmarłego Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski źródło: http://www.sejm.gov.pl/organy/marszalek.htm / Fot. www.sejm.gov.plBronisław Komorowski ma w obecnej sytuacji dwa wyjścia: albo podpisze ustawę w obecnym brzmieniu albo skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Procedura sprawdzenia ustawy pod względem jej konstytucyjności może być uruchomiona przez prezydenta jeśli ten znajdzie zapisy mogące kolidować z konstytucją. Zgodnie z konstytucją, ma on 21 dni by podjąć decyzję czy kieruje ustawę do Trybunału czy ją podpisuje.

- Do Trybunału należy odsyłać jedynie ustawy wątpliwe z punktu widzenia konstytucyjności. Jeśli ktoś traktuje serio państwo polskie, nie powinien traktować Trybunału jako przechowalni pomysłów - mówi Bronisław Komorowski.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej przewiduje likwidację Kolegium IPN i zastąpienie go wybieraną spośród typowanych przez środowisko naukowe kandydatów Radą IPN. Wybór kandydatów na członków Rady IPN powierzony zostaje kolegium elektorów złożonemu z naukowców (wybór ostateczny dziewięciu członków Rady należałby do Sejmu, Senatu i prezydenta). Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości to tylko upolityczni Radę.

Przeciwnikiem uchwalenia tej nowelizacji był także Lech Kaczyński, który planował skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Najbliższe otoczenie tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego chce teraz, by marszałek pełniący obowiązki prezydenta uszanował jego wolę. Prezydencki minister Andrzej Duda stwierdził, że Lech Kaczyński przed śmiercią nakazał przygotowanie wniosku do Trybunału w sprawie ustawy w trybie prewencyjnym, czyli blokującym jej wejście w życie do czasu rozstrzygnięcia co do zgodności ustawy z konstytucją.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki twierdzi natomiast, że nie ma powodów by blokować proces legislacyjny ustawy o IPN, gdyż proces ten odbył się w pełni. Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości co do konstytucyjności ustawy powinien zgłosić się do marszałka w celu ich wyjaśnienia.

Kolegium IPN chciało ubiec marszałka i samodzielnie wybrać prezesa rozpisując konkurs na tę funkcję. Konkurs jednak najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku bowiem termin składania zgłoszeń mija w maju, a Bronisław Komorowski musi podjąć decyzję co do podpisania ustawy do 30 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że nowelizację podpisze.

Źródło:
gazetaprawna.pl
tvn24.pl
gazeta.pl
wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Słusznie i naukowo. Jest od tego żeby realizować życzenia własnego elektoratu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojtek masz racje, powoływanie się na "rzekomą wole poprzedniego prezydenta" jest nadużyciem i nietaktem, przede wszystkim "bezstronnych" mediów. Natomiast, jeżeli chodzi o bezstronność i samodzielność marszałka to mam duże obiekcje. Nowelizacja ustawy o IPN to niezbyt dobry pomysł. Komorowski jako inteligentny człowiek wie o tym , ale nie zmieni w tej sprawie stanowiska, bo taka jest wola jego partyjnych kolegów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkiem słuszna decyzja. Od prezydenta, osoby pełniacej jego funkcje oczekuję bezstronności i samodzialności w podejmowaniu decyzji.
poza tym mówienie o "woli" poprzedniego prezydenta jest nadużyciem, bo przecież formalnego testamentu nie pozostawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.