Facebook Google+ Twitter

Komorowski odcina się od PO. Nie wesprze partii w kampanii

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2011-07-25 07:38

Bronisław Komorowski coraz mniej troszczy się o macierzystą partię. Nie będzie pomagał Platformie w kampanii. A być może jeszcze przed wyborami, w związku z raportem komisji Jerzego Millera, którego datę ogłoszenia wyznaczył na 29 lipca Donald Tusk, zetrze się z premierem o obsadę stanowiska ministra obrony narodowej.

Komorowski odcina się od PO. / Fot. PAP/Radek PietruszkaPrezydent dystansuje się od partii coraz bardziej zauważalnie. Ostatnim zaskoczeniem w szeregach Platformy było wyznaczenie przez niego wstępnego terminu wyborów na 9 października. Nieco wcześniej Komorowski uratował przed rozwiązaniem KRRiT, po tym jak głosami koalicji Sejm i Senat zadecydowały o nieprzyjęciu jej sprawozdania. To jednak prezydent powołał rok temu na stanowisko jej przewodniczącego Jana Dworaka i teraz go obronił. Coraz bardziej jasne jest, że kierownictwo Platformy traci wpływ na kluczowe posunięcia Bronisława Komorowskiego. A do wyborów coraz bliżej.

- Parę miesięcy temu jeszcze to nas niepokoiło. Teraz przyzwyczajamy się do tej myśli. Bronek ma już inne priorytety - mówi melancholijnie ważny polityk Platformy. Te priorytety to oczywiście reelekcja w następnych wyborach prezydenckich. W najnowszym sondażu CBOS Komorowski cieszy się zaufaniem 66 proc. Polaków. To o 20 proc. więcej niż poparcie partii rządzącej. Coraz bliżej prezydentowi do rekordowych notowań Aleksandra Kwaśniewskiego. Coraz dalej od znacznie słabszych Lecha Kaczyńskiego.

Utrzymanie tego wyniku zależy przede wszystkim od podkreślania politycznej niezależności prezydenta. Konstytucja zakłada autonomizację urzędu prezydenta, dlatego Bronisław Komorowski musi naturalnie odcinać pępowinę od swojego obozu politycznego - mówił przed kilkoma dniami otwarcie prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.

"Polska" dowiedziała się nieoficjalnie, że pępowina może zostać jawnie odcięta jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. - Prezydent, choć przyznajmy: lubi takie rzeczy, będzie prawdopodobnie w ciągu przedwyborczego miesiąca wręcz unikał rozmaitych spotkań ze zwykłymi ludźmi, przecinania wstęg itp. - mówi jeden z prezydenckich doradców. - Prowadzenie kampanii parlamentarnej jest sprawą partii, posłów i kandydatów - dodaje.

To kolejny znak, że Komorowski będzie się trzymał z dala od wyborów. Ponoć Donald Tusk wraz ze swym otoczeniem dawno już ten fakt zaakceptował. Opuszczeni przez prezydenta wciąż mogą jednak czuć się politycy Platformy z drugiej linii. - Jakoś przy jego wyborach pomagaliśmy, dlaczego on nie miałby pomóc przy naszych - żali się jeden z nich.

Niewykluczone jednak, że i na najwyższym szczeblu dojdzie do spięcia. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia, że publikacja raportu kierowanej przez szefa MSWiA komisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem będzie skutkować dymisją ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, kością niezgody może stać się obsada tego resortu. W Platformie mówi się o możliwej kandydaturze posła Czesława Mroczka zasiadającego w sejmowej Komisji Obrony. Rozważana jest też możliwość, że do wyborów resortem pokieruje któryś z obecnych wiceministrów.

Natomiast naturalną kandydatką Bronisława Komorow-skiego na to stanowisko jest Jadwiga Zakrzewska, dziś posłanka Platformy Obywatelskiej, za rządów koalicji AWS-UW wiceminister obrony narodowej u boku obecnego prezydenta, wówczas szefa MON.

Witold Głowacki

Czytaj więcej: Polskatimes.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Tadzio Niejadzio
 • Tadzio Niejadzio
 • 22.08.2011 23:05

On zawsze mowił ze jest bezparyjny. Ale SKOK stefczyka zglosil zeby zamkneli wiec chyba nie do konca tak bylo bo skok stefczyka to wiadomo z rydzykiem i PRAWEM i SPRAWIEDLIWOŚCIĄ trzyma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 26.07.2011 18:35

Komorowski tzw. prezio, ma lepszych chłopców wokół siebie - z WSI. I chodzi na smyczy kiej sowiecki kundel. Towarzysz Kan udaje głupka czy nim jest? Obstawiam to drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 26.07.2011 06:10

Z chwilą wyboru prezydent staje się bezpartyjny , jest prezydentem wszystkich Polaków. Poprzedniej kadencji mieliśmy dwóch prezydentów. Na każdej konwencji PiS-u był LK. Komorowski o swoich korzeniach nie zapomni ale angażowanie się w kampanię PO byłoby skandalem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 26.07.2011 06:10

Z chwilą wyboru prezydent staje się bezpartyjny , jest prezydentem wszystkich Polaków. Poprzedniej kadencji mieliśmy dwóch prezydentów. Na każdej konwencji PiS-u był LK. Komorowski o swoich korzeniach nie zapomni ale angażowanie się w kampanię PO byłoby skandalem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
 • Gerard Stenc
 • 25.07.2011 22:01

Sciemnanie pospolite-liczenie na niski poziom umysłowy polaków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i macie rację,ale ja dostrzegam coś-w tym przecięciu pępowiny-co widzi niewielu i boję się o Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
 • don donek
 • 25.07.2011 17:17

męska decyzja ... z drugiej strony niby czym miałby wesprzeć ( zakładam że rozumie to słowo???)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
 • Gerard Stenc
 • 25.07.2011 15:34

Mam nadzieję,że to decyzja nieprzemyślana!Mój stan psychiczny pogorszy się o 66%.Grozi mi ciężka depresja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent jakiegokolwiek panstwa jest i musi byc bezpartyjny, dlatego tez nie bardzo rozumie tresc, ze Prezydent odwrocil sie od swojej partii. Kto wygra wybory? wygraja ci co wygrac nie powinni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Kociebiuk
 • Kazimierz Kociebiuk
 • 25.07.2011 09:52

Pan Prezydent to prawdziwy Mąż Stanu i Zaufania Społecznego.
Co by się stało, gdyby w nadchodzących wyborach, poprzez partykularne interesy, poparł rządzącą partię . Tym samym gwarantując jej niechybnie wygrane wybory i kontynuację rządzenia na chwałę Polski i Zjednoczonej Europy.
Wyobrażam sobie potworny jazgot w wolnych mediach , na czele z Gazetą Wyborczą , TVN i TVP.

BOŻE CHROŃ PREZYDENTA !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.