Facebook Google+ Twitter

Komorowski: Polsce potrzeby jest mit Powstania Warszawskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-01 08:25

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa, że Polsce potrzebny jest mit Powstania Warszawskiego - pięknej i trudnej walki o wolność. Gość Sygnałów Dnia dodał, że należy upamiętniać te tragiczne wydarzenia sprzed 64. laty, nie zapominając, że zryw warszawiaków nie osiągnął żadnego celu politycznego.

"Polacy muszą w szczególny sposób ważnć między dumą z postawy i bezkompromisową walkę o wolność, a łatwym zapominaniem, czy coś się udało uzyskać"- powiedział Marszałek Sejmu w Programie 1 Polskiego Radia.
Bronisław Komorowski pochwalił formę, w jakiej prawda o wydarzeniach z sprzed 64 lat jest przekazywana w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdaniem posła PO, nowoczesna oprawa trafia do zwiedzających i pobudza wyobraźnię poprzez tworzenie atmosfery i użycie technik multimedialnych.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że Powstanie w stolicy - mimo, iż tragiczne - było nieuniknione. Bronisław Komorowski dodał, że podczas komunizmu obraz wydarzeń z sierpnia 44. roku było przekłamywany, brakowało normalnej refleksji na temat tamtego okresu.

W całym kraju odbywają się dziś obchody 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała "Bora" Tadeusza Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy, podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.

Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni. W trakcie walk zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione. Do niewoli dostało się 16 tysięcy żołnierzy. Według historyków, do dziś nie jest możliwe ustalenie dokładnych danych. Straty niemieckie wyniosły blisko 25 tysięcy zabitych i rannych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.