Facebook Google+ Twitter

Komorowski: Rakiety Patriot będą w Polsce pod koniec roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-21 18:32

Wiceminister obrony Stanisław Komorowski potwierdził,że na terenie Polski pod koniec roku będzie zainstalowana bateria rakiet Patriot. W Polsce znajdzie się też kontyngent amerykańskich wojsk. Wiceminister zapowiedział, że na terenie naszego kraju rozmieszczonych będzie niecałe 100 rakiet.

Patrioty będą rozmieszczone zgodnie z zapisami umowy, dotyczącej instalacji elementów tarczy antyrakietowej i bazy w Słupsku-Redzikowie, podpisanej w sierpniu zeszłego roku. W tym roku baterie zostaną rozmieszczone jeszcze nie na stałe, ale od 2012 roku już na stałe - wyjaśnił Komorowski. Na razie bateria rakiet będzie przyjeżdżać do Polski z Niemiec. Według wiceministra, nasz kraj będzie posiadać własny system rakietowy w 2013 roku.

Wiceminister Komorowski przyznał, że oprócz funkcji obronnych, Patrioty będą również pełnić rolę szkoleniową. Będą one wykorzystywane do treningu polskich żołnierzy, którzy w przyszłości będą je obsługiwać.


Stanisław Komorowski nie chciał ujawnić, w jakim mieście Amerykanie będą stacjonować. Wyjaśnił, że bateria będzie chronić ważnych obiektów Rzeczpospolitej. To Polska zadecyduje, gdzie zostaną one umieszczone - podkreślił wiceminister. Dodał, że dobrym miejscem byłyby okolice Warszawy.

Stanisław Komorowski powiedział, że aby rakiety Patriot mogły być zainstalowane w Polsce, wpierw muszą być spełnione pewne wymagania prawne, na przykład wynegocjowanie umowy o statusie sił amerykańskich na terytorium Polski, która będzie uzupełnieniem analogicznej umowy, jaką mamy ze wszystkimi członkami NATO.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.